Güçlendirilmiş betonarme kirişlerin yinelenir yük altında davranış ve dayanımları
Behaviour of strengthened reinforced concrete beams subjected to repeatedo loading
- Tez No: 13524
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GÜCLEDIRILMIS BETONARME KİRİŞLERİN YİNELENİR YÜK ALTINDA DAVRANIŞ VE DAYANIMLARI (Yüksek Lisans Tezi) Tahsin Fırat ÇELIKEL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1991 ÖZ Taşıyıcı betonarme yapı sistemlerinin çeşitli nedenlerle güçlendirilmeleri son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmada, betonarme kirişlerin güçlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan, kesite yem boyuna donatı içeren yeni bir beton katmanı eklenmesi yöntemi araştırılmıştır. Deneysel çalışma, birisi karşılaştırma kirişi, altısı güçlendirilmiş kiriş olmak üzere yedi tane denge-altı donatılı kiriş modeli ile, yinelenir yükler altında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, (a) yeni beton katmanının eski kirişe U-biçimli etri yeler veya Z-demirleri ile bağlanması yönteminin etkisi, (b) genel ve yerel güçlendirme durumları, (c) yeni boyuna donatıların uçlarından eski kirişe kaynaklanması veya boşta bırakılması durumları ele alınmıştır. Kiriş modellerine, incelenen kesitte yalnız moment etkisi. oluşturacak biçimde yük uygulanmış, model ler üzerinde çökme ve. dönme ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerlerle kiriş modellerinin yük-çökme, moment-egri lik ilişkileri ile enerji tüketimi ve rijitlik azalması eğrileri çizil erek, mode 11 er in davranışları tanımlanmıştır. Deney sonuçları dayanım, süneklik, enerji tüketimi, rijitlik azalması vb. bakımdan irdelenmiş, güçlendirilmiş kirişlerin oldukça iyi davranış sergiledikleri izlenimi edinilmiştir. Anahtar kelimeler : Güçlendirme, Onarım, Mantolama, Rehabilitasyon, Tersinir Yükleme -III-
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF STRENGTHENED REINFORCED CONCRETE BEAMS SUBJECTED TO REPEATED LOADING (M.Sc. Thesis) Tahsin Fırat CELIKEL GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE February 1991 ABSTRACT Repair and strengthening of reinforced concrete structures and structural members is an important problem. The effectiveness of a commonly used method of flexural repair of reinforced concrete beams, namely, addition of a new reinforced concrete layer to the tension side of an existing beam was investigated in the present study. Seven medium size, beam specimens (six strengthened and one monolithic reference) were tested under repeated loading upto failure to study the effects on the behaviour and strength of (a) method of bonding the new layer to the existing beam (i.e., use of U- or Z-shaped connectors), (b) extend of strengthening (total and local) and (c) new longitudinal bar end conditions (welded or free). Test results were processed to construct load-deflection, moment-curvature, energy dissipation and stiffness degradation diagrams which were then used to evaluate the performance of each specimen from strength, ductility, energy dissipation capacity, strength and stiffness degradation, etc. points of view. A general impression is obtained that the beams strengthened by this method performed rather satisfactorily. Key words.- Strengthening, Repair, Jacketing, Rehabilitation, Repeated Loading -IV-