Class number one problem
Sınıf sayısı bir olan cisimler problemi
  1. Tez No: 604201
  2. Yazar: HARUN KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖZMAN KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1801 yılında, Gauss, sınıf sayısı bir olan tam olarak dokuz tane sanal, ikinci dereceden sayı cismi olduğu sanısında bulunmuştur. Bu sanı sınıf sayısı bir olan cisimler problemi olarak bilinir. Nihayet, 1952 yılında, ilk olarak K. Heegner bu problemi çözmüştür ve Gauss 'un yukarıda bahsettiğimiz sanısının doğru olduğunu göstermiştir. Bu tez çalısmasında, D. A. Cox'un 'x^2 + ny^2 formundaki asal sayılar' adlı kitabında yaptığı gibi, Heegner'in kanıtını modern bir yaklaşım ile sunacağız.
Özet (Çeviri)
In 1801, Gauss conjectured that there are exactly nine imaginary quadratic number fields with class number one. This conjecture is well known as class number one problem. In 1952, K. Heegner first solved the problem and he showed that Gauss was right about the assumption in Diophantische analysis und modulfunktionen. In this thesis, we will present a modern approach to the proof of Heegner as in D.A.Cox's book, Primes of the Form x^2 + ny^2.