Romatoid artritli hastalarda ayak sorunları ve yaşanan güçlüklerin incelenmesi
Examination of foot problems and difficulties in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 604219
  2. Yazar: EBRU AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Giriş-Amaç: Romatoid artrit tüm eklemlerde görülmekle birlikte; ayak eklemlerini de tutan,ayakta oluşturduğu sorunlar nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bu araştırmanın amacı; romatoid artrit hastalarındaki ayak sorunları ve bunlara ilişkin yaşamış oldukları zorlukların incelenmesidir. Materyal-Metod: Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Romatoloji yataklı servisinde takip ve tedavi edilen ve araştırma süresince 8 aylık dönemde yatışları yapılan 44 RA hastasına anket soruları sorulmuştur. Hastalarda ayak sorunun olup olmadığı ve yaşadıkları zorluklar incelenmiştir. Kullanılan anketler; Hasta Bilgi Formu, Swindon Ayak ve Ayak bileği Anketi, Ayak Fonksiyon İndeksi Formu, Sağlık Değerlendirme Anketi HAQ ve DAS 28 skoru kullanılmıştır.Çalışmamızda ki Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) Cronbach's Alpha güvenirlilik katsayısı 0,960 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Rheumatoid arthritis occurs in all joints; holding at the joints of the feet, it is a disease that affects the daily life activities of the patient negatively and decreases the quality of life.The purpose of this research is ; foot problems in rheumatoid arthritis patients and examining the difficulties they have experienced. Materials and Methods : 44 RA patients who were hospitalization while research for 8 months in Adnan Menderes University Practice and Research Hospital Rheumatology inpatient service, were followed and treated and they have been asked questionnaire questions. The patients were examined whether they have foot problems or not and the difficulties they faced. Surveys used; Patient Information Form, Swindon Foot and Ankle Survey, Foot Function Index Form, Health Assessment Questionnaire HAQ and DAS28 score were used. In our study, The Cronbach's Alpha reliability coefficient of the Health Assessment Questionnaire (HAQ) was found to be 0.960.