İş tatmini ve performans arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Özel sağlık işletmeleri Ankara örneği
To determine the relations of job satisfaction and performance: sample of ankara private health institutions
- Tez No: 604232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küreselleşen dünyada örgütlerin başarılı bir şekilde sürdürülebilirliklerini sağlamalarının temelinde iyi eğitilmiş ve motive edilmiş insan gücü yatmaktadır. Gelişen teknoloji ve değişen pazarlar, örgütleri farklı donanım sahibi olmaya itse de örgüt gücünün temelinde insan faktörü yoksa varlıklarını sürdüremezler. Bireyin psikolojik ve fiziksel durumu örgütün etkin ve verimli olabilmesinde aktif bir rol oynamaktadır. Bu sebeple; ihtiyaç ve beklentileri karşılanmış insan gücü sayesinde başarılı örgütler oluşmaktadır. Ayrıca örgüt içinde var olan iş tatmin seviyesi bireyin psikolojik ve fiziksel durumunu etkileyerek işten alınacak performansın belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmanın amacı örgüt başarısının son derece önemli olduğu sağlık işletmelerinde, iş tatmini ve performans arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla Ankara ili Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren sağlık işletmelerinde iş tatmini ve performans arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada, Çankaya bölgesindeki beş hastanede çalışan 215 örneklem seçilerek 5'li likert ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu iş tatmini ve performans arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure successful sustainability, organizations need to well-trained and motivated manpower in the globalized world. Although, developing technology and changing markets push organizations to have different equipment, the human factor takes part on the basis of organizational power. The psychological and physical conditions of the individual play an active role in the organization for being an effective. In addition, the level of job satisfaction within the organization affects the psychological and physical condition of the individual and helps to determine the performance taken from the job. The aim of the research is to help to measure the level of job satisfaction and performance in health care organizations which is an important issue in organizational success. For this purpose, the relationship between job satisfaction and performance was evaluated in health facilities operating in Çankaya province of Ankara city. In the study, a survey was conducted by selecting 215 samples in five hospitals in Çankaya. As a result of the evaluation of the data, it has been found that there is a significant relationship between job satisfaction and performance