Dijital liderliğin iş performansı üzerine etkisinde yenilikçi iş davranışının aracı rolü: Sağlık sektörü üzerinde bir araştırma
The mediating role of innovative work behavior in the impact of digital leadership on job performance: A research on health sector
- Tez No: 959583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, dijital liderlik, iş performansı ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri inceleyerek, dijital liderliğin iş performansı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide yenilikçi iş davranışının aracılık rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Dijital dönüşüm süreçlerinin hız kazanmasıyla birlikte, liderlerin dijital yetkinlikleri ve bu yetkinliklerin sağlık çalışanlarının iş performansı üzerindeki etkisi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Aynı zamanda, sağlık çalışanlarının yenilikçi iş davranışları sergilemesi, iş performanslarını ve kurumsal başarıyı doğrudan etkileyen kritik faktörlerden biridir. Bu bağlamda, bu çalışmada dijital liderliğin iş performansı üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, bu ilişkinin yenilikçi iş davranışı aracılığıyla dolaylı olarak nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Çalışmanın evrenini, İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesi ile bir özel diş hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen 201 sağlık çalışanından elde edilen veriler analiz edilmiştir. Katılımcılar arasında doktor, diş hekimi, hemşire, ebe, sağlık teknikeri, sağlık teknisyeni, sağlık yöneticisi ve diğer sağlık personeli yer almaktadır. Araştırmanın veri toplama süreci Mart-Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve regresyon tabanlı aracılık analizi kullanılmıştır. Hayes'in PROCESS makrosu (Model 4) ile gerçekleştirilen analizlerde, yenilikçi iş davranışının, dijital liderlik ile iş performansı arasındaki aracılık rolü test edilmiştir. Analiz sonuçları, dijital liderliğin iş performansını hem doğrudan hem de yenilikçi iş davranışı aracılığıyla dolaylı olarak anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Bu sonuç, yenilikçi iş davranışının, dijital liderlik ile iş performansı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. Araştırma modeli, dijital liderlik, iş performansı ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkileri bütüncül bir şekilde ele alarak, nedensel ilişkileri test etmeye ve aracı değişkenin etkisini ölçmeye olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte, katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş grubu ve eğitim durumu gibi demografik özellikleri açısından değişkenler arasında farklılık olup olmadığı incelenmiş ve elde edilen bulgular tartışılmıştır. Bu çalışma, dijital liderliğin iş performansı üzerindeki etkisini açıklayan mevcut teorik çerçeveye katkıda bulunmakta ve sağlık yönetimi bağlamında liderlik uygulamalarına dair önemli çıkarımlar sunmaktadır. Elde edilen bulgular, sağlık sektöründe dijital liderliğin ve yenilikçi iş davranışlarının iş performansına olan etkisini ortaya koyarak, sağlık yöneticilerinin dijital liderlik becerilerini geliştirmesi ve çalışanların yenilikçi iş davranışlarını teşvik etmesinin, iş performansını artırabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma sağlık sektöründeki dijital liderlik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve çalışanların yenilikçi iş davranışlarını destekleyecek örgütsel politikaların oluşturulması gerektiğini önermektedir. Gelecek araştırmalarda, dijital liderliğin farklı sektörlerdeki iş performansı üzerindeki etkileri karşılaştırılabilir ve örgütsel bağlılık, iş tatmini gibi ek değişkenler dahil edilerek daha kapsamlı analizler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between digital leadership, job performance, and innovative work behavior, focusing on the direct impact of digital leadership on job performance and the mediating role of innovative work behavior in this relationship. With the acceleration of digital transformation processes, the digital competencies of leaders and their influence on employees' job performance have become increasingly important. At the same time, innovative work behavior plays a crucial role in shaping both individual job performance and overall organizational success. In this context, the study analyzes both the direct effect of digital leadership on job performance and its indirect effect through innovative work behavior. The study population consists of healthcare professionals working at a training and research hospital and a private hospital located in the Beyoğlu district of Istanbul, Türkiye. The research sample includes 201 healthcare professionals, selected using the simple random sampling method. Participants include doctors, dentists, nurses, midwives, healthcare technicians, health managers, and other healthcare personnel. The data collection process was conducted between March and November 2024. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way variance analysis (ANOVA), and regression-based mediation analysis. Hayes' PROCESS macro (Model 4) was used to test the mediating role of innovative work behavior in the relationship between digital leadership and job performance. The analysis results indicate that digital leadership significantly affects job performance both directly and indirectly through innovative work behavior. This finding demonstrates that innovative work behavior plays a partial mediating role in the relationship between digital leadership and job performance. The research model comprehensively examines the relationships between digital leadership, job performance, and innovative work behavior, enabling the testing of causal relationships and the measurement of the mediating variable's effect. Additionally, differences in variables based on demographic characteristics such as gender, marital status, age, and educational background were analyzed, and the findings were discussed accordingly. This study contributes to the theoretical framework explaining the impact of digital leadership on job performance and provides valuable insights into leadership practices within the healthcare sector. The findings emphasize that enhancing digital leadership competencies and fostering innovative work behavior among employees can positively influence job performance. In conclusion, this research highlights the need to promote digital leadership practices in the healthcare sector and to develop organizational policies that encourage innovative work behavior among employees. Future studies may explore the impact of digital leadership on job performance in different industries and incorporate additional variables such as organizational commitment and job satisfaction for a more comprehensive analysis.