Sporun lise öğrencilerinin sanal bağımlılık düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sport on virtual dependence level of high school students
  1. Tez No: 604243
  2. Yazar: ERDİNÇ TEKAY TEKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporun lise öğrencilerinin sanal bağımlılık düzeyine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Bolu İlinde bulunan 10 farklı lisede eğitim öğretim gören 430 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Savcı, Ercengiz ve Ferda (2016) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan Sosyal Medya Bozukluğu Ölçeği, Noyan ve arkadaşları (2015) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Irmak ve Erdoğan (2016) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; sporun sosyal medya bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığı ve akıllı telefon bağımlılığı üzerinde anlamlı düzeyde etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of sports on the virtual addiction level of high school students. The sample of the study consists of 430 high school students studying in 10 different high schools in Bolu province in the spring term of 2018-2019 academic year. As data collection tools, Social Media Disorder Questionnaire adapted by Savcı (Savcı,2015), Smart Phone Addiction Scale adapted by Noyan (Noyan,2015) and Digital Game Addiction Scale adapted by Irmak (Irmak,2016) were used in this study. Results of this research showed that sport has significant effect on high-school students' social media addiction, digital game addiction and smartphone addiction.