Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile yalnızlık düzeyi ve öz düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction level and loneliness level and self-regulation skills in adolescents
- Tez No: 944601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sosyal medyanın günümüz iletişim teknolojilerinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Ergenler sosyal medya gibi yeniliklere kolayca uyum sağlamakta ve sanal bir dünyanın içindeyken gerçek sosyal ilişkilere uyumları zorlaşmaktadır. Sosyal medyanın sınırsızlığı gerçek yaşamda bulunmadığından özellikle ergenler için kendini sınırlandırılmak sorun haline gelebilmektedir. Araştırmanın amacı, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı düzeyi, yalnızlık düzeyi ve öz düzenleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi ve öz düzenleme becerisi ile ergenlerin; cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi, lise türü, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, aylık gelir durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmada genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Manisa il merkezinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında devlete bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya toplam 410 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu”ve“Ergenler için Öz Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak işlenmesinde ve analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için bağımsız örnekler t testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U, tek yönlü ANOVA, Pearson Momentler Korelasyonu Katsayısı ve Spearman Sıralama Korelasyon Katsayısı işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media holds an important place in today's communication technologies. Adolescents easily adapt to innovations such as social media, yet their adaptation to real social relationships becomes more difficult while immersed in a virtual world. Since the limitless nature of social media does not exist in real life, self-limitation can become a problem especially for adolescents. The aim of this study is to examine the relationship between the level of social media addiction, loneliness, and self-regulation skills among adolescents. Additionally, the study investigates whether there are significant relationships between these variables and adolescents' gender, age, grade level, type of high school, mother's education level, father's education level, and monthly income status.The research utilized the relational screening model, a subtype of the general screening model. The study sample consisted of high school students attending public secondary education institutions in the city center of Manisa during the 2024–2025 academic year. A total of 410 students participated in the study. The data collection tools included the“Personal Information Form,”“Social Media Addiction Scale for Adolescents,”“UCLA Loneliness Scale-Short Form,”and“Self-Regulation Scale for Adolescents.”The data were statistically processed and analyzed using SPSS 26 software. For statistical analyses, independent samples t-test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, and Spearman's Rank Correlation Coefficient were utilized.