Okul öncesi dönem çocuklarının oyun oynama eğilimleri ile motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between playfulness and motivation of preschool children
- Tez No: 604247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma 36-72 aylık çocukların oyun oynama eğilimleri ile motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışmanın evrenini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Trabzon ilinde yer alan bağımsız anaokullarında bulunan 36-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Evrenden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 600 çocuk ise örneklemi oluşturmaktadır. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Çocuklar İçin Oyun Oynama Eğilimi Ölçeği' ve 'Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği' adlı veri toplama araçları ile toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu ebeveynler, diğer ölçekler ise öğretmenler tarafından her çocuk için ayrı ayrı doldurulup toplanmıştır. Çocuklar İçin Oyun Oynama Eğilimi Ölçeği bilişsel kendiliğindenlik, fiziksel kendiliğindenlik, sosyal kendiliğindenlik, zevkin belirginliği ve mizah anlayışı alt boyutlarından oluşmaktadır. Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği zihinsel dayanıklılık, kaba motor dayanıklılık, çocuklarla sosyal dayanıklılık, yetişkinlerle sosyal dayanıklılık, negatif tepki, zevk hakimiyeti ve genel beceri alt boyutlarından oluşmaktadır. Araştırma sonucuna göre, motivasyonun oyun oynama eğilimi üzerinde pozitif yönde etkisi mevcuttur. Çalışmada oyun oynama eğilimini etkileyen en önemli motivasyon alt faktörü sosyal dayanaklılık iken, genel beceri alt faktörünün oyun oynama eğilimi üzerinde anlamlı bir etkisine rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to investigate the relationship between motivation and playfulness of 36-72 month-old children. The research is a correlational survey model. The population of the study consists of 36-72 month-old children in independent preschools in Trabzon in the 2017-2018 academic year. 600 children who designated from the universe in accordance by using the convenience sampling method, have composed the sample. Data were obtained with 'Personal Information Form', 'Children's Playfulness Scale' and "Motivation Scale for the Preschool Children'. The Personal Information Form was completed and collected by parents and other scales separately for each child by teachers. Children' Playfulness Scale consists of sub-dimensions of cognitive spontaneity, physical spontaneity, social spontaneity, manifest joy and sense of humor. The Motivation Scale for Preschool Children consists of sub-dimensions of cognitive persistence, gross motor persistence, social persistence with children, social persistence with adults, negative reactions, mastery pleasure and general competence. As a result of the research, motivation has a positive effect on playfulness. While the most important motivation sub-factor that affects playfulness is social persistence, there is no significant effect of the general competence sub-factor on playfulness.