İhvan-ı Safa'da varlık ve bilgi
Being and Knowledge in Ikhwan al-Safa'
  1. Tez No: 604256
  2. Yazar: EYYÜP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada İhvan-ı Safâ'nın, bilgi ve varlığa ilişkin görüşleri ele alınmaktadır. Felsefenin iki önemli disiplini olan epistemoloji ve ontolojiye dair yaklaşımları, döneminin özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmektedir. İslâm felsefesinin en yoğun döneminde ortaya çıkmış bir topluluğun analiz edeceği çok şey vardır. Nitekim birçok alanda araştırmalar yapmışlar, hiçbir ilmi faaliyeti küçümseyip geri çevirmemişlerdir. Bu yaklaşımlarının sonucu, hayatın her alanında uygun soruları sorup, en doğru cevapları bulmayı da bir disiplin haline getirmelerini sağlamıştır. Varlık nedir? Nasıl bilinir? Bu iki temel soru kapsamında varlık hiyerarşisini, tasnifini ve dereceler arası işlevlerini ortaya koymak; bilginin oluşma aşamalarını, insan aklının ve nefsinin bilme aşamasında hangi roller oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Ikhwan al-Safa's about knowledge and existence are discussed. Epistemology and ontology, two important disciplines of philosophy, are examined by considering the characteristics of the period. There is much to be analyzed by a community that emerged during the peak period of Islamic philosophy. As a matter of fact, they have done research in many fields and have not turned down any scientific activity. As a result of these approaches, it has enabled them to ask appropriate questions in every field of life and to find the right answers as a discipline. What is being? How is it known? Within the scope of these two basic questions, to reveal the hierarchy of assets, classification and functions of degrees; It reveals the stages of the formation of knowledge and the roles that human mind and self play in the stage of knowing.