Siyasal gerçekliği anlamada analiz aracı olarak sınıf: Tarihsel maddeci bir değerlendirme
Class as analysis instrument to understand political reality: A historical materialistic evaluation
  1. Tez No: 604257
  2. Yazar: PINAR ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDEM SOFRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin konusunu Marx'ın diyalektik materyalizm ile ortaya koyduğu genel toplum çözümlemesinin değerini açıklamak, toplumumuzun gerçekte nasıl işlediğini ve onun tamamen başka bir şeye dönüşme potansiyelini, gösteren bir araç olarak Marksizmin analizi oluşturmaktadır. Toplumsal yaşamın her alanının özellikle sınıf, siyaset, devlet, ideoloji gibi birçok merkezi temanın ve bu temaların arkasında sürüklediği kavramsal yükün incelenmesinde katkıları olan güçlü bir kuramsal yaklaşım sunan Marx'ın öncüsü olduğu tarihsel materyalizmin analizi bu çalışmada önemli bir rol oynamaktadır. Bunlardan neredeyse merkezi bir öneme sahip sınıf, toplumda varolan toplumsal ilişkiler sistemini anlatan dolayısıyla toplum ile ilgili analizler yapılabilmesine olanak sağlayan bir kavram olarak ele alınmakta, sınıf kavramının tüm uğrakları izlenerek toplumsal hayattaki yerinin vazgeçilmezliği vurgulanmaktadır. Marx'ın“artık değer”,“yabancılaşma”,“özgürlük”,“emek gücü”gibi diğer anahtar kavramları tıpkı“sınıf”kavramında olduğu gibi toplumsal gerçekliğin bir görünümünü ifade eden kavramlar olduğu bu çalışmada ortaya konulan bir diğer olmakla birlikte Marx'ın bu kavramlara yüklediği anlamların tam olarak ne olduğu, Marx'ın temel düşüncesini nasıl yansıttığı Marx'ın eserlerinde bunları nasıl kullandığı bu tezde açımlanan bir diğer konudur. Sınıf, sınıfsal çıkarlar, sınıf mücadelesi gibi Marx'ın insanların toplumdaki rolünü soruştururken istifade ettiği temel kategorilerin yalnızca bir dizi tarihsel bir durum ve gelişmenin değil aynı zamanda tarihsel süreç içerinde ortaya çıkan toplumsal, iktisadi, siyasi fikirlerin açıklanması açısından ve toplumsal değişim sürecini aydınlatması açısından önemli bir rol oynadığı vurgulanmaktadır. Bu tezin bir diğer amacı siyasalı tanımlamanın bir aracı olarak sınıf kavramını, Marx'ın kendi sistemi içerisindeki temel öğeler ile birlikte, eksenini siyasetin oluşturduğu tutarlı bir bütünlüğe oturtmaktır. Bu tutarlı bütünlük içerisinde sınıf çatışması, sınıf çelişkisi ve siyasal örgütlenmenin merkezi iktidarı olan“devlet”i tüm etkinlikleri ile anlamlı bir biçimde ilişkilendirmektir. Bu bağlamda sınıfın reddi çerçevesinde temellenmiş olan ve sınıfın modası geçmiş ve işlevsiz bir kavram olduğunu savunan post- Marksizm gibi yaklaşımların aksine sınıfın toplumsal yapıyı analiz ederken ne denli vazgeçilmez bir kavram olduğu üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is constituted by the explanation of the value of the general social analysis, which Marx set forth with dialectical materialism, and an analysis of Marxism as an instrument indicating how our society actually works and its potential to completely turn into something else. The analysis of historical materialism pioneered by Marx, who offers a powerful theoretical approach contributing to the investigation of every field of the communal life, especially several central themes such as class, politics, state and ideology and the conceptual burden dragged after these themes plays a significant role in this study. Among these, class, which is almost of central importance, is approached as a concept explaining the system of social relations in the society, thus, enabling the analyses related to society, and the indispensability of the concept of class in the communal life is emphasized by observing whatever it touches upon. This study reveals that, just as in the concept of“class”, the other key concepts of Marx“surplus value”,“alienation”,“freedom”and“labor power”express an image of the social reality in addition to another topic presented in this thesis regarding what the meanings attributed to these concepts by Marx exactly are, how they reflect the main argument of Marx, and how Marx use them in his works. The basic categories Marx used to research the role of people in society, such as class, class interests and class struggle are emphasized to have a significant role in terms of explaining not only a series of historical cases and development but also social, economic and political ideas that appeared within the historical course and in terms of enlightening the process of social change. Another purpose of this thesis is to place the concept of class in a consistent integrity of politics as an instrument of political definition together with the basic elements in Marx's own system. In this consistent integrity,“state”, which is the central power of class conflict, class contradiction and political organization, is attributed to all its activities in a meaningful way. In this context, as opposed to approaches such as post-Marxism which is based on the rejection of class and suggests that the class is an old-fashioned and dysfunctional concept, the focus is placed on what an indispensable concept class is while analyzing the social structure.