İki çatışma bir ironi: Sınıf çatışmasından kimlik çatışmasına Karl'dan (Marx) Carl'a (Schmitt) ironik bir yöneliş
An ironi of two conflicts: An ironic orientation from class conflict to identity conflict from karl (Marx) to Carl (Schmitt)
- Tez No: 604287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Postmodernitenin modernite karşısında konumlanması ve postmodernitenin getirdiği değerler incelendiğinde, sınıf üzerinden gerçekleştirilen politikaların kimlik politikasının karşısında yer aldığı görülmektedir. Biz kimiz ve neyiz sorusu ile ayniyet, aidiyet ve öteki üçgeninden kurulan varlıksal(ontolojik) sorunu ve dolayısıyla 1960lardan bu yana gerek Türkiye gerekse dünyanın temel politikasını oluşturan kimlik politikalarını Carl Schmitt'in siyasal olarak belirttiği dost-düşman kavramı üzerinden açıklamak mümkündür. Kendilerini bu eksende post-Marksist olarak tanımlayan Chantal Mouffe ve Ernesto Laclau da Radikal Demokrasi görüşlerinde çağa ayak uydurarak, sınıf kavramı ile dünyayı açıklama ve yorumlamanın mümkün olmadığını öne sürmüş, bu doğrultuda kimlik kavramını önplana çıkartmışlardır. Schmitt'in etkisinde kalan Laclau ve Mouffe, oluşturdukları kuramla Marxizmi postmodernite içerisinde yapı bozuma uğratmıştır. Proletaryanın iktidarı ele geçirmesi, özel mülkiyetin ortadan kaldırılması, üretim araçlarının gerçek sahibi olan Proletaryanın hâkimiyetine girmesi gibi unsurlarla tahakküm unsuru olan devletin işlevselliğinin yitirileceğini böylece sınırların, sınıfların ve çatışmanın ortadan kalkacağını benimseyen bir ideolojinin postmodernizm potasında yapı bozuma gitmesi ve yeni şeklini devletin meşruiyetini ve devamlılığını sağlayan, bu doğrultuda çatışmanın devamlılığını ontolojik gerekçeyle vurgulayan Schmitt'ten alması büyük bir ironi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Once the position of postmodernity against modernity and the values brought by postmodernity are examined, it is seen that the policies realized through the class are opposed to policies realized through identity. It is possible to explain the existential (ontological) questions such as who or what we are in terms of the triangle of sameness, belonging and the other in connection with the identity policies that is in the core of essential policies both in Turkey and all over the world since 1960s via political term of friend-foe which is coined by Carl Schmitt. Chantal Mouffe and Ernesto Laclau, who defined themselves as post-Marxists on this axis, argued that it is not possible to explain and interpret the world within the concept of class by keeping up with the age in the views of Radical Democracy and emphasizing the concept of identity accordingly. Under the influence of Schmitt, Laclau and Mouffe deconstructed Marxism in postmodernity with the theory they created. It is great irony that the ideology, which embodied that the state will lose all its functions as a result of that the proletariat take over the reins, get back the means of production that originally belongs to them, the abolition of private property, thus, it will wipe away the borders, classes and conflicts, that Marxism deconstructs in the pot of postmodernism, and that it takes its new form from Schmitt, which provides the legitimacy and continuity of the state and emphasizes the continuity of the conflict on the ontological grounds.