Memecik zeytin çeliklerinin köklenmesi üzerine etilenin etkisi
The effect of ethylene on rooting of memecik olive cuttings
  1. Tez No: 604290
  2. Yazar: MURAT KARALTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Memecik zeytin çeliklerinin köklenmesi üzerine etilenin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 10 farklı bitki büyümeyi düzenleyici maddesi uygulaması ve her uygulama 3 tekerrürlü, her tekerrürde 30'ar adet çelik, toplam 900 adet zeytin çeliği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda en yüksek köklenme oranı %44,44 ile 0 etilen + 6000 ppm IBA uygulamasından elde edilirken, bunu %42,22 ile 0 etilen + 8000 ppm IBA uygulaması izlemiştir. En düşük köklenme oranı %2,22 ile 0 etilen + 0 ppm IBA (kontrol) ve 150 etilen + 4000 ppm IBA (dikimden 10 gün sonra) uygulamalarında gözlenmiştir. Çeliklerin dikimden itibaren farklı günlerde yapılan bitki büyümeyi düzenleyici maddeleri uygulamalarında en yüksek kallus oranı (% 44,66) 150 etilen + 4000 ppm IBA (20.gün)'da, en fazla kök sayısı (13,33 adet) 0 etilen + 6000 ppm IBA'da, en fazla kök uzunluğu (6,98 cm) 50 etilen + 4000 ppm IBA (10.gün)'da ve en fazla kök çapı (3,00 mm) 150 etilen + 4000 ppm IBA (10.gün)'da elde edilmiştir. Sürgün uzunluğu, çapı ve sayısı bakımından uygulamalar arasındaki farklılık önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of ethylene on the rooting of Memecik olive cuttings. In the study, 10 different plant growth regulator applications with three replicates, 30 cuttings in each replication, in each application in total 900 olive cuttings were used. As a result of this study, while the highest rooting ratio of 44,44% was obtained from 0 ethylene + 6000 ppm IBA application, this was followed by 0 ethylene + 8000 ppm IBA application 44,22%. The lowest rooting ratio of 2,22% was observed in 0 ethylene + 0 ppm IBA (control) and 150 ethylene + 4000 ppm IBA (IBA after 10 days of first application) applications. The highest callus ratio was 44,66% in 150 ethylene + 4000 ppm IBA (20th day), the highest root number was 13,33 in 0 ethylene + 6000 ppm IBA, the longest root length was 6,98 cm in 50 ethylene + 4000 ppm IBA (10th day), and the thickest root diameter was 3,00 mm in 150 ethylene + 4000 ppm IBA (10th day).