Memecik ve Ayvalık yağlık zeytin çeşitlerinde hasat ve hasat sonrası koşulların meyve metabolizması ve yağ kalitesine etkileri
  1. Tez No: 15938
  2. Yazar: NURAY BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
- II - ABSTRAKT Bu araştırmada meyve metabolizmasını ve yağ kalitesini etkileyen hasat öncesi ve sonrası faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Hasat öncesi dönemde ağaçta gelişmekte olan meyvesel fizyolojik ve biyokimyasal yapısı ile yağlık olarak hasat edilmiş meyvelerin jüt ve naylon çuvallarda ve kasalar da bir ay süreyle bekletilmesi sırasında meydana gelen biyokimyasal ve fizyolojik değişikliklerin zeytin yağ kalitesi ne olan etkileri incelenmiştir. Çuvallarda bekletilen meyvelerin lipaz aktivitesinin bek letilmemiş meyvelere göre daha yüksek, kasalardaki meyvelerin lipaz aktivitesinin bekletilmeyen meyvelere göre daha dü şük olduğu gözlenmiştir. Çuvallarda ve kasalarda bekletilen meyvelerden çıkartılan yağın serbest yağ miktarının bekletilmeyen meyvelerden çıkar tılan yağın asitliğine göre artmış, çuvallardaki meyvelerden çıkartılan yağın serbest yağ asit miktarının ise en yüksek olduğu bulunmuştur. Çuvallardaki meyvelerin solunum hızı yükselmiş, kasalardaki meyvelerin solunura hızı azalmıştır. Kasalardaki ve çuvallardaki meyvelerin titre edilebilir organik asit miktarı azalmıştır. Çuvallardaki meyvelerin titre edilebilir organik asit miktarı kasalardaki meyvelere göre daha çok azalmıştır. Depolanan meyvelerin pH değeri bekletilmeyenlere göre yüksektir.Bekletilmiş meyvelerden çıkartılan yağın bekletme öncesi meyvelerin yağma göre daha koyu renkli olduğu gözlen miştir. A B S T R k 0 T In this research, it is aimed to study pre and post harvest factors which effect fruit metabolism and oil quality during the pre-harvest period physiological and biochemical structures of fruits growing on the tree. At the post harvest period, the olives harvested for oil-extraction were stored for a month in jute and nylon sacks and case boxes, Biochemical and physiological changes occuring during this period arid which effect the olive oil quality were studied. Xn the olives stored in sacks a higher lipase activity was observed than those not stored. In the olives stored in case boxes a lower lipase activity was determined compared to those not stored. The olives in the sacks and case boxes from which oil was extracted had a higher free fatty acid content than the fruits from which oil was ektracted directly. The fruits within the sacks from which oil was extracted had the highest amount of free fatty acids. The respiration rates of fruits which were let in the sacks were more than those which did not wait; DU* the respiration rates of fruits waited in the case boxes
Özet (Çeviri)
Bekletilmiş meyvelerden çıkartılan yağın bekletme öncesi meyvelerin yağma göre daha koyu renkli olduğu gözlen miştir. A B S T R k 0 T In this research, it is aimed to study pre and post harvest factors which effect fruit metabolism and oil quality during the pre-harvest period physiological and biochemical structures of fruits growing on the tree. At the post harvest period, the olives harvested for oil-extraction were stored for a month in jute and nylon sacks and case boxes, Biochemical and physiological changes occuring during this period arid which effect the olive oil quality were studied. Xn the olives stored in sacks a higher lipase activity was observed than those not stored. In the olives stored in case boxes a lower lipase activity was determined compared to those not stored. The olives in the sacks and case boxes from which oil was extracted had a higher free fatty acid content than the fruits from which oil was ektracted directly. The fruits within the sacks from which oil was extracted had the highest amount of free fatty acids. The respiration rates of fruits which were let in the sacks were more than those which did not wait; DU* the respiration rates of fruits waited in the case boxeswas lower than the ones not waited. The amount of titra table acidity of the fruits kept within the sacks and case boxes decreased and this decrease was much higher in the sacks than the fruits kept in the case boxes. The pH of the fruits stored for a month increased than those not stored. The color of the oil extracted from the stored fruits was darker than the fruits which were not stored.