Yenidoğan yoğun bakımda bebeği yatan annelerin durumluluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile emzirme başarısını etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting state-trait anxiety level of mothers whose babies stay in newborn intensive care unit and their breastfeeding success
  1. Tez No: 604314
  2. Yazar: NURGÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YDYBÜ) bebeği yatan annelerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile emzirme başarısını etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi YDYBÜ'nde Aralık 2016 –Haziran 2017 tarihleri arasında YDYBÜ bebeği yatan 129 anne araştırma örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anne ve bebeği tanıtıcı bilgi formu, Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği ve Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı-LATCH kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive research in order to determine state and trait anxiety levels and breastfeeding success of mothers having their babies in neonatal intensive care unit (NICU). Research population was 129 mothers whose babies were staying in NICU between December 2016-June 2017 in NICU of Health Science University Bursa Higher Specialization Training and Research Hospital. The data were collected by information form of mother and baby, State-Trait Anxiety Inventory and LATCH Breastfeeding Assessment Tool.