Arduıno ve bluetooth kullanılarak uzaktan kontrollü robot tasarım, yazılım ve uygulamasının yapılması
Construction of robot controlled from remote by an android device having arduino and bluetooth
- Tez No: 604313
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Robotik uygulamalar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günlük hayatta ve endüstriyel otomasyonlarda daha yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu sistemler güvenirlilik ve hız açısından hem daha doğru sonuçlar vermekte hem de bu sonuçlara daha ekonomik şekilde ulaşılabilmektedir. Robotik uygulamalarda genellikle gezginlik kabiliyeti önem kazanır. Bizlerin bugün bile basit olarak tanımlayabileceğimiz gezgin robotları önemli kılan şey, şu an yaptıkları ve insanoğlunun yaratıcılığını kullanarak ilerde yapabilecekleri işlerdir. Bu projemiz, bir araç platformu kullanılarak uzaktan kontrollü elektromekanik bir sistemde, android tabanlı bir telefon ile bluetooth üzerinden bir aracın kontrol edilmesidir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanların yaşamlarını kolaylaştıran cihazlara yönelmesi ve bu cihazların tek elden kontrol edilmesi istendiği gözlemlenmiştir. Bu kontrol sırasında gereksiz kablo ve kullanımı zor olan aletlerden kaçınılmaktadır. Bu nedenle günümüzde yavaş yavaş bütün cihazların kablosuz cihazlar üzerinden kontrolüne geçiş yapılmaktadır.Bu projede Arduino UNO R3, HC05 bluetooth modülü, L293 motor shield, 12V kuru akü, DC motor ve pleksiglass gövde kullanılmıştır. Projenin yazılım kısmı ise gömülü yazılım Arduino'nun arayüzü ile, android yazılımı ise App Inventor programı ile yazılmıştır. Android cihazdan gönderilen veriler, HC05 bluetooth modülü üzerinden Arduino UNO'ya gönderilmektedir. Arduino ise gelen verilerin gerekli şartları sağlaması halinde L293 Motor Shield'i tetikleyerek motorların gereken yön ve hızda dönmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Robotic applications have become more widely used in daily life and industrial automation with the advancement of technology. These systems provide more accurate results both in terms of reliability and speed and these results can be reached more economically. In robotic applications, traveling ability is generally important. What makes the traveling robots that we can define as simple today, what is important is what they are doing now and what they can do in the future by using the creativity of human beings. This project was to control a vehicle on bluetooth via an android-based phone in a remote controlled electromechanical system using a vehicle platform. Also in this project, Arduino UNO R3, HC05 bluetooth module, L293 motor shield, 12V dry battery, DC motor and plexiglass body were used. The software part of the project was embedded with Arduino's interface and the android software was written with the App Inventor program. The data sent from the Android device was sent to the Arduino UNO via the HC05 bluetooth module. The Arduino triggered the L293 Motor Shield if the incoming data meets the requirements, allowing the motors to rotate at the required direction and speed.