Hegel'in hukuk felsefesinde ana temaların değerlendirilmesi
Evaluation of main themes in hegel's philosophy of law
  1. Tez No: 604361
  2. Yazar: MURAT BURKAY BULGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MESUT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hegel'in siyaset felsefesindeki temel görüşü tıpkı metafizik görüşünde olduğu gibi düalizmin aşılmasıdır. Modern ve liberal dünya görüşünün temeli olan bireycilik ilkesinin handikapları gösterilerek aile, sivil toplum ve devlet kurumları üzerinden birey ve toplum, birey ve devlet ilişkilerinin geliştirilmesidir. Bu sürecin temel belirleyici ilkesi özgürlük ve dolayısıyla özgür istenç/irade kavramıdır. Özgür iradenin gerçekleşmesi hak kavramıdır ve hak kavramının kademeli olarak bireysel ve hukuki haklardan başlayıp, ahlaki görüşle derinleşip, aile, sivil toplum ve devlet kurumlarında daha da geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bütün toplumsal kurumlar başta devlet olmak üzere bireyin haklarının yani özgürlüğünün cisimleşmesini sağlamak için ele alınmaktadırlar. Antik dünya ile modern dünyayı ayıran biricik ilke öznellik ilkesidir ve öznelliğin sonsuz hakkını veremeyen hiçbir kurum, hiçbir devlet ussal ve edimsel olamaz.
Özet (Çeviri)
Hegel's fundamental view in political philosophy is the transcendence of dualism, just as in his metaphysical view. It is the development of individual and community, individual and state relations through family, civil society and state institutions by showing the handicaps of the principle of individualism, which is the basis of the modern and liberal world view. The basic defining principle of this process is freedom and therefore the concept of Free Will. The realization of the free will is the concept of rights and it is aimed to gradually develop the concept of rights starting from individual and legal rights, deepening with moral view and further developing in family, civil society and state institutions. All social institutions are addressed to ensure the embodiment of the rights of the individual, in particular the state. The only principle that separates the ancient world from the modern world is the principle of subjectivity, and no institution, no state that cannot grant the infinite right of subjectivity can be rational and actual.