Kardiyoloji kliniğinde yapılan koroner anjiografilerdesaptanan koroner arter anomalileri
- Tez No: 604384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çoğunlukla asemptomatik seyreden ve rastlantısal olarak saptanan“Koroner arter anomalileri”nin görülme sıklığı, bu konuda yapılan araştırma serilerinde %0.5-1.6 arasında verilmektedir. Bazı“Koroner Arter Anomalileri”nin anjina pektoris, miyokardiyal iskemi, kalp yetmezliği veya ani ölüm gibi belirti ve bulgularla ortaya çıkması da muhtemeldir. Bu çalışmayı yapma amacımız da hastanemizdeki koroner anjiyografi sonuçlarından yola çıkarak ülkemiz epidemiyolojik verilerine katkıda bulunmaktır. Çalışmamıza, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde Ocak 2005-Mart 2012 tarihleri arasında koroner anjiyografi yapılan 14768 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların incelenmesi neticesinde temel anatomik sınıflamaya göre koroner arter anomalisi olan toplam 117 vaka tespit edilmiştir. Bu vakaların popülasyon içerisinde %0.7'lik bir grubu oluşturduğu, 117 hastanın yaş ortalamasının 60.9±13.4, %39.3'ünün (n:46) kadın, %60.4'ünün (n:71) erkek olduğu saptanmıştır. Genel sınıflamaya göre, koroner arter çıkış ve gidiş anomalileri %70.9 (n:83), koroner arterlerin kendi anatomik anomalileri %16.2 (n:19), koroner arter sonlanma anomalileri %12.8 (n:15) ve anormal kollateral damarlar %0 (n:0) olarak bulunmuştur. Sonuç : Koroner arter anomalilerinin bir çoğunun asemptomatik olması görülme sıklığının gerçek değerinden daha düşük çıkmasına neden olmaktadır. Yine de günümüzde, genç yaştaki ani kardiyak ölümlerin nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Gelişen teknoloji ve tıbbi bilgi düzeyleri ile koroner arter anomalileri ve özellikleri daha da fazla anlaşılmaya devam edecek, yarattıkları klinik yansımalar daha da netlik kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Incidance of“Coronary Artery Anomalies”, which are usually asymptomatic and incidentally detected, is given between %0.5-1.6 at different trials.Although being asymptomatic, some anomalies can also lead angina pectoris, myocardial infarction, heart failure and sudden death by causing myokardial perfusion defect. The aim of our study is to contribute to the epidemiological data in our country, by determining the frequency of coronary artery anomaly in our hospital. In our study, 14768 patients who are carried out an coronary anjiography in İzmir Atatürk Education and Research Hospital in between January 2005-March 2012, have been included. Patients who have been determined to have coronary artery anomalies have been divided into classes by using basic anatomic classification system and 117 patients were detected. These cases were %0.7 of the total population and mean age was 60.9±13.4, with %39.3 female (n:46) and %60.4 male (n:71). According to basic anatomic classification, coronary artery originating and proceeding anomalies were %70.9 (n:83), anomalies belongs to arteries own anatomies were %16.2 (n:19), coronary erteries termination anomalies were %12.8 (n:15) and abnormal collateral vessels was %0 (n:0). By reason of the fact that coronary artery anomalies hides their anatomic and clinical properties, are seen rarely. Anyhow, coronary artery anomalies are the leading cause of sudden cardiac deaths in youngs. With the advencing technology and medical knowledge, coronary artery anomalies, clinical reflections and also their properties are going to be understood far more than.