Radial anjiografi yapılan hastalarda C-reaktif protein - albumin oranının radial arter trombozu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between C-reactive protein- albumin ratio and radial artery thrombosis in patients undergoing radial anjiography
  1. Tez No: 807670
  2. Yazar: SERKAN BULGUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI, PROF. DR. TAHİR DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Günümüzde en büyük iş gücü kayıplarından biri kalp damar hastalıklarıdır. Koroner arter hastalıklarına tanı koymada altın standart yöntem koroner anjiografi kabul edilmektedir. ACC/AHA kriterlerine göre akut miyokard infarktüsünde, unstabil angina, sol ventrikül disfonksiyonu, medikal tedaviye rağmen kronik stabil anginası olan hastalar, ventriküler aritmisi olan hastalar, kalp kapak hastalıklarında ve kardiyovasküler cerrahi öncesinde koroner arterleri değerlendirme gibi endikasyonlarda koroner anjiografi yapılmaktadır. Koroner anjiografide radial arter girişim yeri olarak günümüzde fazla kullanılmaktadır. Koroner anjiografide radial girişim, günümüzde kanama komplikasyonları daha az görüldüğünden, hasta konforunu artırdığından ve hastane yatışlarını azalttığından çok fazla tercih edilmektedir. Buna bağlı olarak anjiografi sonrası radial arter trombozu görülme sıklığı da artmaktadır. C-reaktif protein - albümin oranının radial arter trombozunu tahmin etmedeki yeri değerlendirilecektir. Metot: Çalışmaya 01.10.2022-01.30.2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde günübirlik yatış bölümünde radial anjiografi yapılmış olan 262 hasta alındı. Hastaların işlem öncesinde kan parametrelerine bakıldı. Transradial koroner anjiografi yapıldıktan sonra 4 saat sonra ultrasonografi cihazı ile radial ultrasonografi yapıldı. Radial arter çapı ve trombüs varlığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 60,5±9,9 yıl ve hastaların %67,6'sı (n=177) erkek cinsiyette idi. Komorbidite olarak HT %64,5, KAH %78,2, DM %37.8, KOAH %2,7, düşük EF KY %7,3 ve HL %15,6 hastada mevcuttu. Hastaların %33,6'sı sigara kullanmaktaydı. Girişim yeri olarak hastaların %88,9'unda sol radial tercih edilmiştir. Hastaların %26,3'üne stent implantasyonu yapılmıştır. Ultrasonografi yapılan hastaların ortalama radial arter çapı 0,28±0,3 cm belirlenmiştir. İki grup arasında glukoz, albümin, üre, kreatinin, kolesterol değerleri ve hemogram parametreleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Today, one of the biggest workforce losses is cardiovascular diseases. Coronary angiography is accepted as the gold standard method for diagnosing coronary artery diseases. According to ACC/AHA criteria, coronary angiography is performed in acute myocardial infarction, unstable angina, left ventricular dysfunction, patients with chronic stable angina despite medical treatment, patients with ventricular arrhythmia, heart valve diseases, and evaluation of coronary arteries before cardiovascular surgery. Today, it is widely used as a radial artery intervention site in coronary angiography. Radial intervention in coronary angiography is mostly preferred today, as bleeding complications are less common, increases patient comfort and reduces hospitalizations. Accordingly, the incidence of radial artery thrombosis after angiography increases. The role of the C-reactive protein to Albumin ratio in predicting radial artery thrombosis will be evaluated. Method: A total of 262 patients who underwent radial angiography in the outpatient department of Ankara City Hospital Cardiology Clinic between 01.10.2022 and 01.30.2023 were included in the study. The blood parameters of the patients were checked before the procedure. After transradial coronary angiography, radial ultrasonography was performed with an ultrasonography device 4 hours later. Radial artery diameter and presence of thrombus were evaluated. Results: The mean age of the patients included in the study was 60.5±9.9 years, and 67.6% (n=177) of the patients were male. As comorbid diseases, HT 64.5%, CAD 78.2%, DM 37.8%, COPD 2.7%, low EF were present in HF 7.3% and HL in 15.6%. 33.6% of the patients were smokers. Left radial was preferred in 88.9% of the patients as the intervention site. Stent implantation was performed in 26.3% of the patients. The mean radial artery diameter of the patients who underwent ultrasonography was determined as 0.28±0.3 cm. There was no significant difference in glucose, albumin, urea, creatinine, cholesterol values and hemogram parameters between the two groups. However, a statistically significant difference was observed between the groups with and without thrombus in CRP values (13.01 vs.