Housing crediting and urban development in Turkey
Konut kredilendirmesi ve Türkiye'de kentsel kalkınma
  1. Tez No: 604389
  2. Yazar: CEREN KASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunlarından biri konut finansmanıdır. Satışı uzun vadede gerçekleşen konut yapılarının ekonominin durgun olduğu dönemlerde menkul kıymetleştirilerek banka kredi sürecinde teminat olarak kullanılması sonucunda bankalar tarafından yaratılan kaydi paralar ekonomide fiktif bir büyüme yaratmaktadır. Yatırımların büyük bir kısmının her yıl inşaat sektörüne yapıldığı kısır döngüde en çok kent çevresinde gelişmeye çalışan kırsal bölgelerin zarar gördüğü düşünülmektedir. Bu çalışma, kentsel alanlarda doğru kredi verme süreçleri ile sağlıklı kentleşmenin sağlanmasına yönelik iyi uygulama modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Bankalar ile gayrimenkul sektörü arasında güçlü bir bağ vardır. İnşaat sektöründeki hızlı büyüme nedeniyle, bankaların borç verme hacmi artmıştır. Farklı gelir gruplarına verilen kredilerin geri ödeme oranındaki düşüş hem ekonomik darboğazlara yol açmakta hem de arazilerin plansız olarak yapılaşmaya açılmasını sağlamaktadır. Bu durum planlanmamış ve koordinasyonsuz kentleşmeyle sonuçlanmaktadır. Bu tezin temel problemi, konut inşaatının finansmanına, planlanan kentleşmeye yönelik amaçlarla yaklaşılmasıdır. Aksi takdirde, koordineli yapılmayan finansman faaliyeti kriz durumu için bir temel oluşturacaktır. Bu tez, kentsel alanlara yapılan yatırımların şehirlerin gerçek ihtiyacına ve kapasitelerine ilişkin olmaksızın konut birimlerinin inşasına yol açtığı argümanına dayanıyor. Bu çalışmanın sonuç bölümünde, rasyonel kentsel ve bölgesel planlama için sosyal hedeflere yönelik etkin ve etkili konut kredilendirmesi için bazı politika önerileri sunulmuştur. Bu kapsamda konut kredisi ve kentsel planlama arasındaki ilişkiye ve konut finansmanı politikasının ne kadar etkili olması gerektiğine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant problems in developing countries relates to housing finance. Long-term housing assets are securitized during economic recessions, and the use of real estate as collateral to obtain bank credits creates fictitious growth in the economy. In the vicious circle, where most investments are made into the construction sector every year, it is the rural areas that strive to develop around the cities that suffer the most. The present study puts forward a good practice model to steer proper lending processes and healthy urbanization in urban areas. A strong link exists between the banks and the real estate sector. Due to the rapid growth in the construction sector, the lending volume of banks has increased, while defaults in the repayment of loans made to different income groups leads to both economic bottlenecks and unscheduled construction, resulting in unplanned and uncoordinated urbanization. This thesis addresses the issue of financing in the construction of housing for the purposes of planned urbanization, without which, non-coordinated financing would lead inevitably to a crisis situation. This thesis suggests that investments in urban areas lead to the construction of housing that disregards to the actual needs and capacities of cities. In the conclusion, policy proposals are put forward that would support the efficient and effective supply of housing credits, leading to the fulfillment of social objectives through rational urban and regional planning. Particular focus will be on the relationship between housing credits and urban planning, and the nature of an effective housing finance policy.