Oğuz grubu Türk destanlarında kardeş tipolojisi
Sibling typology of the Oghuz group in Turkish epics
  1. Tez No: 604390
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİKTENYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Sözlü gelenek ürünleri içerisinde yer alan destanlar, ortaya çıktıkları milletlerin sosyal ve kültürel yapılarına dair pek çok bilgiyi bünyesinde bulunduran zengin eserlerdir. Destanlarda kardeş ilişkilerine dair bilgiler de önemli bir yer tutmaktadır. Tezde ilk olarak tip ve tipoloji kavramlarına değinilerek Türk kültüründe“kardeş ve kardeşlik”kavramları incelenmiş, Oğuz grubuna ait genel bilgiler ile bu grupta yer alan destan geleneklerine yer verilmiştir. Tezin ana bölümünde ise Oğuz grubu olarak adlandırılan Azerbaycan, Türkmenistan, Gagavuz ve Anadolu Türklerine ait destanlarda yer alan kardeş ilişkileri değerlendirilerek ortaya bir“kardeş tipolojisi”çıkarmak amaçlanmıştır. Kardeşler arasındaki ilişkiler, bu alandan belirlenmiş yirmi altı destandan hareketle her destan için alt başlıklarla tipolojiler tespit edilmiştir. Tespitlerden elde edilen verilerden yola çıkılarak oluşturulan“kardeş tipolojisi”sonuç bölümünde maddeler hâlinde verilmiştir. Son olarak Oğuz diyalektinden seçilen destan metinlerinde kardeş tipolojisinin hangi başlıklar altında toplanabileceğine değinilmiş, bu başlıklar altında uygun olan destanlardaki kardeş tipleri ile ilgili kısaca açıklamalar yapılmıştır. Tablo ile de bu başlıklar görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epics, which are among the products of oral tradition, are rich works that contain a lot of information about the social and cultural structures of the nations in which they emerge. Ingormation about sibling relations also has an important place in epics. In the thesis, firstly the concepts of type and typology are mentioned, the concepts of“sibling”and“brotherhood”in Turkish culture are ehamined and the general information about Oghuz group and the epic traditions of the fields in this group are given. In the main part of the thesis, it is aimed to produce a“sibling typology”by evaluating the sibling relations in the epics of Azerbaijan, Turkmen, Gagauz and Anatolian Turks called Oghuz group. Relationships between brothers and sisters have been chosen from the twenty-sih epics and typologies have been determined for each epic in subheadings. The“sibling typology”which in formed from the data obtained from the determinations, is given as items in the conclusion section. Lastly, in the epic tehts chosen from the Oghuz dialect, it is mentioned under which titles the sibling typology is handled, the appropriate epics are classified under these titles and brief descriptions of the sibling types are included.