Hatay il sınırları içinde 2012-2018 yılları arasında akut inflamatuar demiyelinizan polinöropati tanısı ile tedavi alan Türkiye uyruklu ve Suriye uyruklu hastaların hastalık sıklıklarının ve prognozlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 604391
  2. Yazar: DİLAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESRA OKUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Guillain Barre Sendromu (GBS) 'nin klasik formu olan akut inflamatuar demiyelinizan polinöropati (AIDP) tanısı alıp takip ve tedavi edilen Türkiye ve Suriye uyruklu hastalarda hastalık sıklıklarının ve prognozlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metod: Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde 2012-2018 yılları arasında AIDP tanısıyla yatırılarak takip ve tedavi edilmiş 20 Türkiye uyruklu, 20 Suriye uyruklu toplam 40 hastanın demografik, klinik, laboratuvar, elektrofizyolojik verileri retrospektif olarak değerlendirilip analizleri yapılmıştır. Bulgular : Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 43,65±13,95 yıl olarak bulundu. Hastaların; %60,0 ında üst solunum yolu enfeksiyonu en sık etken olarak saptanmıştır. Suriye uyruklu hastaların hastaneye başvuru süresi 11,3±5,7 gün, Türkiye uyruklu hastaların 6,5±4,0 gün olup aradaki fark önemli idi (p=0,003). Hiponatremisi olan hastaların yatış (ortalama±std sapma değeri=10,00±11) (p=0.015) ve taburculuk (ortalama±std sapma değeri=16,7±13,2) (p=0.042) Medical Research Council (MRC) skorları daha düşük olup, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to compare the frequencies and prognoses of the Turkish and Syrian patients who are diagnosed with, followed and treated for acute inflammatory demyelinating polyneuropathy (AIDP), which is the classical form of Guillain Barre Syndrome (GBS). Method: The demographical, clinical, laboratory, electrophysiological data of a total amount of 40 patients with AIDP diagnosis, 20 Turkish and 20 Syrian, who have been hospitalized, followed and treated between 2012-2018 in the Neurology Clinic of Mustafa Kemal University, have been evaluated retrospectively, and analyzed. Results: In our study the average age of patients has been found as 43,65 ±13,95. In 60% of the patients, upper respiratory infection has been detected as the most common factor. While the admission time to hospital for Syrian patients was 11,3 ±5,7 days, it was 6,5 ±4,0 days for the Turkish patients, and the difference was significant (p=0,003). The hospitalization (mean±standard deviation =10,00±11) (p=0.015) and discharge (mean± standard deviation =16,7±13,2) (p=0.042) Medical Research Council (MRC) scores of the patients with hyponatremia were lower and the difference was found statistically meaningful.