Tetronic capped mesoporous silica nanoparticles for drug delivery
İlaç dağıtımında tetronik kaplı mezogözenekli silika nanopartiküller
  1. Tez No: 604462
  2. Yazar: SEZİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAR İLERİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Tetronic kaplı mezo gözenekli silika nanopartiküller sentezlenmekte ve karakterize edilmektedir. Ayrıca ilaç salınımının performansını araştırmak amacıyla kapı sistemi kurulmuştur. Bu amaçla, çeşitli mezo gözenekli silika nanoparçacıkları (MSN) üretilmiş ve Tetronic ile kaplanmıştır. Pluronic, sonuçları Tetronic ile karşılaştırmak üzere alternatif bir kopolimer olarak kullanılmıştır. MSN üzerinde kapı sistemi oluşturmak için fiziksel bağlama yöntemi ve kovalent bağlama yöntemi izlenmiştir. Fiziksel bağlama yöntemi için, hidrofobik MSN'ler (hMSN'ler), başka bir deyişle oktil olarak değiştirilmiş MSN'ler üretilmiştir. Kopolimerlerin hidrofobik / hidrofilik özelliği kullanılarak, kopolimerlerin PPO (hidrofobik) kısmı ile hMSN'nin hidrofobik yüzeyi arasında fiziksel çekim sağlanmıştır. Fiziksel bağlama yönteminde kapı mekanizması etkinliğini anlamak için, kapı mekanizması oluşturulmadan önce hMSN'lere zerdeçal yüklenmiştir. Yüzeyin kopolimer ile kaplanmasından sonra, farklı sıcaklık ve pH değerlerinde salım deneyleri UV-Vis spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir. En yüksek salım oranı Tetronic için 37°C'de ve pH 4.8'de ve Pluronic için 43°C'de ve pH 7.4'te gözlenmiştir. İkinci yöntemde, hem MSN'lerin hem de kopolimerlerin aminasyon ve karboksilasyonundan sonra, klik kimyası kullanılarak kovalent bağlama, MSN'ler ve kopolimerler arasında yapılmıştır. Karboksilasyonun başarısı ve malzemelerin aminasyon işlemi FTIR spektoskopisi ile doğrulanmıştır. Karboksil uçlu MSN'ler ve amin uçlu Tetronic / Pluronic için, kargo molekülü olarak arginin kullanılarak salım deneyleri gerçekleştirilmiştir. MSNCOOH-T1107NH2 için 37℃ ve pH 4.8'de en yüksek salım verilerinin olduğu ve MSNCOOH-F127NH2 için minimum salım verilerinin 37 ℃ ve pH 4.8'de olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, nanopartiküllerin biyouyumluluğunu araştırmak için model maya hücreleri ile CFU analizi yapılmıştır ve fiziksel bağlama yönteminin kimyasal bağlama yöntemine kıyasla daha toksik olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tetronic capped mesoporous silica nanoparticles are synthesized and characterized. The efficiency of the gating mechanism is investigated for drug delivery purposes. For this reason, mesoporous silica nanoparticles (MSNs) are produced and coated with Tetronic as gates. Pluronic is also used as an alternative copolymer to compare the results with Tetronic. Two approaches are used to gate the MSNs, which are the physical attachment method and the covalent bonding method. For the physical attachment method, hydrophobic MSNs (hMSNs), in other words, octyl modified MSNs are produced. By making use of the hydrophobic/hydrophilic nature of the copolymers, physical attraction between PPO (hydrophobic) part of the copolymers and the hydrophobic surface of hMSN is achieved. In order to investigate the gating mechanism, efficiency of the physical attachment method, hMSNs are loaded with curcumin before gating with Tetronics. After coating the surface with the copolymer, release experiments at different temperature and pH values are performed and analyzed with UV-Vis spectrophotometry. The highest release rate is obtained at 37℃ and pH 4.8 for Tetronic and at 43℃ and pH 7.4 for Pluronic. In the chemical method, after amination and carboxylation of both MSNs and copolymers, covalent bonding is achieved between MSNs and copolymers through the click chemistry. The success of carboxylation and amination of the materials is confirmed with FTIR spectoscopy. For carboxyl functionalized MSNs and aminated Tetronics / Pluronics, release experiments are conducted using arginine. The highest release rate is achieved at 37℃ and pH 4.8 for MSNCOOH-T1107NH2 and the minimum release data is obtained at 37℃ and pH 4.8 for MSNCOOH-F127NH2. Finally, in order to investigate the toxicity of nanoparticles, Saccharomyces cerevisiae is used as a model cell and CFU analysis is performed. Physical attachment method is observed to be more toxic compared to the chemical attachment method.