Kozmetik amaçlı kullanılan su/yağ/su tipi çoklu emülsiyonların formülasyonları ve fiziksel stabilitelerinin incelenmesi
The Investigation of physical stability and the formulation of water/oil/water type multiple emulsions for cosmetic applications
- Tez No: 90206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
110 G. ÖZET Çoklu emülsiyonlar, emülsiyonların emülsiyonu olarakta adlandırılabilen üç fazlı sistemlerdir. Bu sistemlerde primer emülsiyon dış sürekli fazda yeniden emülsifiye edilmiştir. Bu sistemlerde tek bir formülde, iki su fazı ara yağ membranı(sıvı parafin) ile birbirinden ayrılmıştır. Yapılan itibariyle, farmasötik ve kozmetik alanda ümit verici olanaklar sunarlar. Malesef, üretimleri zor ve tekrarlanabildiği yoktur. Bu çalışmada, biz S/Y/S tipi çoklu emülsiyonları inceledik. Sıvı parafin yağ fazı, S. seskioleat veya Abil EM 90 lipofilik emülgatör, NaCI işaretleyici ve Pluronic F127 veya Tetronic 908 hidrofilik emülgatör olarak kullanıldı. Emülsiyonlar iki basamaklı yön temle hazırlandı. Şahsilik asit salım çalışmaları için model madde olarak seçildi. Salım deneyleri diyaliz tekniği kullanılarak çalışıldı. Damlacık boyutu ölçümleri Laser Diffrac tion Partide Sizer ile yapıldı. Çoklu emülsiyonların oluşumu mikroskop ile izlendi. Emülsiyonların viskoziteleri Contraves Rheomat 108 E/R ve Brookfield LV marka rotasyonel viskozimetreler ile yapıldı. İletkenlik Hanna Ins. HI9033 kondüktimetresi ile ölçüldü. Faz ayrışması, damlacık boyutu ve iletkenlikteki değişimler periyodik olarak çevre koşullarında ölçüldü. Bu çalışmanın amacı, stabil optimum bir çoklu emülsiyon formülasyonu elde etmekti. Bu emülsiyonların temel özellikleri( viskozite, damlacık boyutu ve iletkenlik) ve fiziksel stabiliteleri incelendi.. Stabilite üzerine etkili olan çok fazla faktör vardır ve bu faktörlere bağlı olarak temel özellikler değişmekteydi. Bu nedenle, yapılacak deney sayısını azaltmak, birden fazla faktörün stabiliteye etkisini incelemek ve sonuçları birleştirebilmek için merkez bileşenli faktöryel tasarımı kullanmaya karar verdik, ölçülen damlacık boyutu ve iletkenlik verilerine bilgisayar programı ile optimizasyon uygulandı. Abil-EM 90 ile hazırlanan çoklu emülsiyonların uzun dönem stâbilitelerinde 40 gün boyunca damlacık boyutunda anlamlı değişiklik bulunmadı. Fakat sistemin iletkenliğinde anlamlı değişiklik gözlendi.Ill Sonuçlar, lipofilik emülgatör olarak Ab i I EM 90' in ve hidrofılik emülgatör olarak da Pluronic F127 veya Tetronic 908'in kullanımı ile stabil çoklu emülsiyon formüle etmenin mümkün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
112 H. SUMMARY Multiple emulsions(MEs) are three-phase systems which can be considered as emulsions of emulsions. The primary emulsion is emulsified in an external phase. Within the one formulation, two aqueous phases are simultaneously present. These phases are separated by an oily membrane(liquid paraffin). Due to their structure, MEs present promising oppurtunities in a pharmaceutics and cosmetics fields. Unfortunately, they were diffucult to manufacture and non-reproducible. In this study, we examined emulsions of the type water/oil/water. Liquid paraffin was used as oil phase, sorbitan sesquioleat or Abil EM 90 was used as lipophilic surfactant, NaCI was used as a marker and Pluronic F127 and Tetronic 908 was used as hydrophilic surfactant. The two-step process was used as a production method. Salicylic acid was selected as a model-active material. The drug release was studied using dialysis technique. The droplet size was carried out using an Laser Diffraction Particle Sizer. The formation of MEs was followed by optical microscope. The viscosity was determined by Contraves Rheomat 108E/R and Brookfield LV model rotational viscometers. The conductivity was measured with Hanna Ins. HI9033 conductimeter. The phase separation, change in mean droplet size and conductivity of MEs were assessed periodically at ambient conditions. The aim of this study was to prepare optimized stabl ME. The effects of the different parameters on basic characteristics(viscosity, mean droplet size, conductivity) and physical stability of these emulsions were evaluated. There was too many factors that have role on the stability of ME and the characteristics changed according to these factors. Therefore, we decided to use the central composite experimental design to minimize the number of experiments, to study the effects of the factors on the MEs characteristics, to find correlated results. A computer optimization technique was applied to obtain minimum droplet size and conductivity value.113 The long term stability of MEs prepared with Abil-EM 90 showed no significant changes in droplet size during 40 days, but a remarkable change was observed in the conductivity of the system. The results indicated that it is possible to formulate stable MEs by using Abil EM 90 as a lipophilic surfactant and by using Pluronic F127 or Tetronic as a hydrophilic surfactants.