Kozmetik amaçlı su/yağ/su tipi çoklu emülsiyonun geliştirilmesi
- Tez No: 124021
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
G.OZET Çoklu emülsiyonlar emülsiyonların emülsiyonu olarak adlandırılan karmaşık sistemlerdir. Ş/Y/S tipi bir çoklu emülsiyon içinde iki sulu faz birarada bulunur. Bu fazlar yağlı bir zar ile ayrılmıştır. Yapılan nedeniyle eczacılık ve kozmetik alanda ümit verici olanaklar sunarlar. Bugüne kadar çoklu emülsiyonların kullanımında en temel sorunlardan biri doğalarından kaynaklanan dayanıksızlıktır. Bu çalışmanın amacı primer ve sekonder emülgatörlerin % oranlarına bağlı olarak Su/Yağ/Su tipi çoklu emülsiyon formülasyonunu yapmak ve fiziksel özellikleri ile salım özelliklerini incelemektir. Bu çalışmada S/Y/S tipi çoklu emülsiyonlar iki basamaklı yöntemle hazırlandı. Birinci adımda, S/Y emülsiyonlar sıvı parafin (%30), lipofîlik emülgatör (Abil EM 90, % 2 ve % 4) ve NaCl çözeltisi (% 0.3) ile hazırlandı. İkinci emülsifikasyon adımında, yeni hazırlanmış S/Y emülsiyonu (% 80), hidrofîlik emülgatör (Tetronic 908, %1, %2 ve % 4) içeren dış sulu faz ile karşılaştırıldı. Kafein aktif model madde olarak seçildi. Çoklu emülsiyonların dayanıklılıklarının değerlendirilmesi viskometrik, iletkenlik damlacık boyutu metotları ile yapıldı. Sıcaklık dayanıklılığı 4 °C, 25°C ve 40°C'de faz ayrımını gözlemek için gerçekleştirildi. Dayanıklılık verilerine göre, dayanıklı çoklu emülsiyonların eldesi için emülgatörlerin optimum derişimi Abil EM 90 için % 2, Tetronic 908 için% 1 ve % 2 bulundu. E cinci ayın sonunda % 4 Tetronic 908 içeren çoklu emülsiyonlarda faz ayrışması gözlendi. Viskozluk değerlendirmesi, emülsiyon yaşlanırken dış ve iç su fazlan arasındaki yağ tabakasının parçalanmasının bir sonucu olarak, çoklu emülsiyonların non-newtonian akışa uyduğunu gösterdi. Çoklu emülsiyonların viskozitesinin 36000 cp ile 80000cp (5rpm) arasında olduğu bulundu. Bütün emülsiyonlar kanştırmayla cıvıldaşan bir davranış gösterdi. iletkenlik ölçümleri, iletkenlik değerlerinin zaman ilerledikçe arttığım gösterdi. Bekleme süresi boyunca çoklu emülsiyonların damlacık boyutunda hiçbir önemli değişim bulunamadı. Yağ damlacıklarının ortalama çapı 20 ile 35 um arasındaydı. 73S/Y/S emülsiyonların iç sulu fazına yüklenen kafeinin salım hızı zamanın, primer ve sekonder emülgatör yüzdesinin bir fonksiyonu olarak ölçüldü. In vitro ilaç salım çalışmaları, 6 saate varan bir zaman selofan tüp kullanılarak dializ tekniğiyle yapıldı. S/Y/S çoklu eülsiyonlardan kafeinin salım hızı, hidrofllik emülgatör (Tetronic 908) yüzdesindeki artış ile arttı. % salman kafein I \p zaman arasında doğrusal bir ilişki bulundu. Çoklu emülsiyonların dış su fazındaki kafeinin i sallımı hızlıydı ve 1 saat içinde tamamlandı(patlama etkisi). Diğer taraftan, iç fazda hapsedilen kafeinin salımı yavaştı. 6 saat içinde salman ilaç % si % 55'ten azdı. Sonuçlar lipofilik emülgatör olarak Abil EM 90 ve hidrofilik emülgatör olarak Tetronic 908'in kullanılması ile dayanıklı çoklu emülsiyonların hazırlanmasının mümkün olduğunu gösterdi. Ancak uzun raf ömrüne sahip çoklu emülsiyonların eldesi için daha fazla çalışma gereklidir. 74
Özet (Çeviri)
CO It a SUMMARY Multiple emulsions (MEs) are complex systems, called emulsions of emulsion. Within the orie formulation, two aqueous phases are simultaneously present These phases are separated by an oİ y membrane. Due to their structure, MEs present promising opportunities in pharmaceutics and smetics fields. One of the main problem with the use of MEs to date is their inherent instability. is neccesseray to use at least two surfactant, one for the primary emulsion (PE) and the other for th(5 formation of multiple droplets. | The aim of the this study was to formulate and investigate the physical propeorties and ı i release characteristics of W/O/W MEs depending on the percent of primary and secondary 1 I surfactant. In this study W/O/W emulsions were prepared by a two step procedure. In the first step, W/O emulsions was prepared with liquid parafine (30 %), lipophilic emulsifier (Abil EM 90), (2 % artd 4 %) and NaCl solution (0,3 %). In the second emulsification step, the freshly prepared W/O 1 expulsion (80%) was mixed with the outer aquases phase which contains the hyddrophilic eiaulsifier. (1 %, 2 % and 4 % Tetronic 908). Caffeine was selected as a model-active material. Evaluation of the stability of the multiple emulsions was done by viscometric, C(j)nductometric and granulometric methods. Thermal stability was carried on at 4 °C, 25 °C and 40 to observe phase separation According to stability data, the optimum concentrations of irfactants for obtaining stable MEs were 2 % for Abil EM 90 and 1-2 %for Tetronic 908. İt was opserved the phase separation in MEs containing % 4 Tetronic 908 at the end of second mounth. Viscometric evaluation showed the MEs to exihibit non-newtonian flow and the viscosities Mes decreased as the emulsion aged as a result of the rupture of the oil layer between the inner ajtid outer aquase phasee. The viscosity of MEs were found to be in the range of 360000 cp- 8 0000cp (for 5 rpm). All MEs showed shear thinning beheviour. Conductimetric measurements showed that the conductivity value increased over time. si o f1 75No significant change in the particle size of MEs were found during storage time. The mean di|ameter of oil globules were between 20-35 um. Release rate of caffeine loaded in the internal aqueous phase of W/O/W emulsions were measured as function of the time, the % of primary and secondery emulsifier. The in vitro drug release studies were carried out over times up to 6 h by dialysis method using cellophane tubing. The release rate of caffeine from W/O/W emulsions increased with increase in the percent of hidrophilic emulsifier (Tetronic 908). A linear relationship was found between the percent of re-lease caffeine and time. The release of caffeine in the external phase of MEs was fast and completed within 1 hour (burst effect), on the other hand, the release of caffeine entrapped in the in ternal phase was show. The percentage of drug released was less 55% in 6 h. The result indicated that it is possible to formulate stable MEs by using Abil EM 90 as a lipophilic surfactant and Tetronic 908 as a hydrophilic surfactants however more work is needed to ol rtain multiple emulsions with prolonged shelf life. 76