A risk assessment model with analytic network process in commercial real estate development projects
Analitik ağ süreci modeli ile ticari gayrimenkul geliştirme projelerinin risklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 604463
  2. Yazar: AYÇA YETİŞKİN ELİBOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ticari gayrimenkul geliştirme projelerinde risk ve belirsizlikler hızla artmakta ve projelerin fizibilite ve kavramsal tasarım süreçlerinden devir teslim süresine kadar olan tüm aşamalarını etkilemektedir. Tüm bu riskler ve belirsizlikler, maliyet ve zaman aşımına, gecikmelere ve düşük kaliteye yol açarak projelerin hedeflerini etkileyebilir. Geliştiricilerin, yatırımcıların ve ilgili ekip liderlerinin ve üyelerin dahil olduğu karar alma süreçleri bu risk ve belirsizliklerden etkilenir. Bu çalışmada temel amaç, Türkiye'deki ticari gayrimenkul geliştirme projelerinin yatırım kararı süreçlerinde karşılaşılan risk kriterlerini belirleyip önceliklendirmek ve geliştirilen“Analitik Ağ Süreci”modeli ile değerlendirmektir. Akabinde, karar verme sürecinin etkinliğini arttırmaya yönelik bazı perspektifler ve yorumlar sunmaktır. Bu amaçla, ticari gayrimenkul projelerinin geliştirme kararları sırasında karşılaşılan risk kriterleri tanımlanmış ve kategorize edilmiştir. Literatür taraması ve uzman kişilerin görüş ve önerileri dikkate alınarak risk kriterleri listesi elde edilmiştir. Daha sonra, belirlenen risk kriterleri“Politik Riskler”,“Parasal Riskler”,“Çevresel Riskler”ve“Proje Riskleri”grupları altında toplanmıştır. Kriterler arası ilişkiler ve göreli önem dereceleri verileri uzman ekibin görüşleri yardımıyla değerlendirilerek ve Analitik Ağ Süreci kullanılarak öncelikler ve önem dereceleri hesaplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları“Parasal riskler”kategorisindeki“Döviz kuru ve enflasyon dalgalanma”risklerinin;“Politik Riskler”kriterinde yer alan“Politik istikrarsızlık”riskinin ve“Proje Riskleri”kategorisindeki“Yer seçimi riski”faktörlerinin projenin geliştirme kararı üzerindeki önemlerini ortaya koymuştur. Önerilen modelin etkinliğini test etmek için vaka çalışmaları kullanılmıştır Ayrıca, ticari gayrimenkul geliştirme pazarındaki karar vericilere risk kriterlerini değerlendirmek için bir perspektif sağlamıştır. Bu noktada piyasadaki tüm paydaşlar, projelerinin risklerini değerlendirmesi konusunda geliştirilen modelin sonuçlarından yararlanabilir ve geliştirme kararlarında gerekli önlemleri alarak yatırım kararlarını değerlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
Risks and uncertainties are of rapidly growing concern in commercial real estate development (CRED) projects and affect all stages of the projects from feasibility and conceptual design to handover period. All the risks and uncertainties may influence projects' objectives by leading to cost and time overruns, schedule delays and poor quality. The decision-making processes in which developers, investors, and related team leaders and members involved are affected by these risk and uncertainties. In this study, the main objective is to identify and prioritize the risk criteria and introduce an Analytic Network Process (ANP) model to assess the risk criteria in CRED projects in Turkey. It aims to provide some perspectives to increase the effectiveness of the decision-making process. Within this purpose, risk criteria related to CRED projects are defined and categorized. The criteria list is provided based on a literature review and opinions of experts. Subsequently, identified risk criteria are categorized under“PMEP”groups as Political, Monetary, Environmental and Project risks. Interrelations and relative importance rates data are gathered with the help of the expert team. Then, the priorities and importance weights are calculated using ANP. Findings of this study focus on the importance of“Exchange rate and inflation rate fluctuations”in“Monetary risks”category;“Political instability”in“Political Risks”criteria and“Location selection risk”in the“Project risks”category. Case studies are used to test the effectiveness of the proposed model. This model provided a perspective for decision-makers or stakeholders of the projects in the CRED industry to evaluate the risk criteria and they may benefit from the developed model to assess the risks of their projects and to take proper actions.