Hemşirelerde yenilikçi davranışı yordayıcı faktörlerin incelenmesi
Investigating the predictors of innovative behavior in nurses
- Tez No: 604467
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma hemşirelerde yenilikçi davranışı yordayıcı faktörlerin incelenmesi amacıyla 15-30 Mayıs tarihlerinde yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde çalışan 373 hemşire araştırmanın evrenini, bu tarihler arasında çalışmaya katılmayı kabul eden klinik, yoğun bakım ve sorumlu hemşirelerden oluşan 208 hemşire ise örneklemini oluşturmuştur. Veriler yüzyüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Soru Formu (sosyodemografik özellikleri, çalışma yılı, eğitim durumu,..vb), Bireysel Yenilikçilik Ölçeği, Klinik Liderlik Ölçeği ve Yaratıcı Kişilik Özelliği Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, frekans, pearson, kolerasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin çoğunluğunun (%89.4) kadın, ortalama (%30.3) 26-30 yaş aralığında, çoğunluğunun evli (%56.7), lisans mezunu (%89.9) olduğu görülmüştür. Gelir düzeyinin 4000 ve üzeri (%68.8) ve bir çocuk sahibi olma durumu (%50.8) görülmüştür. Hemşirelerin çoğunluğunun servis hemşiresi (%62,0) olduğu, 0-5 yıl arasında, şuanda bulundukları kurumda çalışma süresine (%41.3) sahip olduğu, mesleki çalışma süresinin 1-10 yıl (%75.5) arasında olduğunu, kendi isteğiyle seçtiği (%53.4) saptanmıştır. Hemşirelerde bireysel yenilikçilik ölçeğinin açık fikirlilik, değişime direnç ve risk alma alt boyutları ile yaratıcı kişilik özellikleri ölçeği arasında anlamlı ilişki bulunurken, klinik liderlik ölçeğinin alt boyutlarından; diğerleriyle çalışma alanı ve hizmetlerin iyileştirilmesi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted on 15-30 May in order to investigate the predictors of innovative behavior in nurses. The sample of the study consisted of 373 nurses working in Hacettepe University Hospital and 208 nurses consisting of clinical, intensive care and responsible nurses who agreed to participate in the study between these dates. Data were collected by using face to face interview method by the researcher. Questionnaire (sociodemographic characteristics, year of study,education level, etc.), Individual Innovation Scale, Clinical Leadership Scale and Creative Personality Traits Scale were used in the data tolerance. Percentage, mean, standard deviation, frequency, perason correlation and regression analysis were used to evaluate the data. The majority of the nurses (%89.4) were female, the average age (%30.3) was in the 26-30 age range, the majority of them were married (%56.7) and graduate from university (%89.9). The income level of 4000 and above (%68.8) and having a child (%50.8) were observed. The majority of the nurses were service nurses (%62.0), had 0-5 years working time (%41.3) at the current institution, professional working time was between 1-10 years (%75.5). While there was a significant relationship between the open-mindedness, resistance to change and risk taking sub-dimensions of the individual innovation scale in nurses and the creative personality traits scale, one of the sub-dimensions of the clinical leadership scale; a significant relationship was found between the others and the improvement of the work area and services.