Çocuk yoğun bakım ünitesinde mortalite skorlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 604477
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmada; Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastaların sık kullanılan mortalite skorlarının mortalite ve sağkalım sonuçlarını gösterme başarısının değerlendirilmesi amaçlandı. Bu skorların, mortalite oranı yüksek olan onkolojik hastalığı olan grupta da öngörülerinin değerlendirilmesi hedeflendi. Organ yetmezliği kriterleri, düzeltilmiş anyon açığı ve laktat klirensi değerlerinin mortalite üzerine etkisinin gösterilmesi de çalışmanın amaçlarındandı. Bu amaç ile 2015 Aralık – 2018 Ocak tarihleri arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmış olan hastaların verileri hastane kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan 825 hastanın PRISM III skorları, PIM2 skorları, düzeltilmiş anyon açığı ve laktat klirensi değerleri, onkoloji hastalarında ek olarak organ yetmezliği kriterleri ve anemi, nötropeni, trombositopeni varlığı incelendi. PRISM III skorunun diskriminasyonu hem onkoloji hastalarında hem de genel yoğun bakım popülasyonunda başarılı bulundu ve AUC değerleri sırası ile 0.906 ve 0.908 şeklindeydi. Benzer şekilde PIM2 skorunun da diskriminasyonu hem onkoloji hastalarının hem de tüm hastaların dahil edildiği incelemede başarılı olarak bulundu ve p değerleri sırası ile 0.870 ve 0.855 idi. PRISM III ve PIM2 skorları; Hosmer ve Lemeshow testi ile sınıflandırıldı. Aynı dilimdeki olgular için beklenen ve gerçekleşen mortaliteye bakıldığında anlamlı fark saptanmadı (p değerleri 0.753 ve 0.251). Sonuç olarak skorların kalibrasyonlarının iyi olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the success of frequently used mortality scores in showing mortality and survival outcomes of pediatric intensive care unit patients. Evaluation of the predictions of these scores in the oncologic disease group with high mortality was also targeted. In addition, aims included to show the effects of organ failure criteria, corrected anion gap and lactate clearance values on mortality. For this purpose, the data of patients hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit between December 2015 and January 2018 were evaluated retrospectively through the hospital registry system. PRISM III scores, PIM2 scores, corrected anion gap and lactate clearance values, additional organ failure criteria and presence of anemia, neutropenia, thrombocytopenia were evaluated in 825 patients. Discrimination of the PRISM III score was found to be successful in both oncology patients and the general intensive care population, and the AUC values were 0.906 and 0.908, respectively. Similarly, discrimination of PIM2 score was found to be successful in the evaluations of both oncology patients and all patients, and the p values were 0.870 and 0.855, respectively. PRISM III and PIM2 scores were classified by Hosmer and Lemeshow test. There was no significant difference between the expected and actual mortality rates when analyzed for the cases in the same percentiles (p values 0.753 and 0.251, respectively). As a result, the calibrations of the scores were observed to be appropriate. Mortality rate of oncology patients was higher than general intensive care population and p was