Futbolcularda dayanıklılık ve kas iyileşmesi ile ilişkili interlökin-6 (IL-6) rs1800795 polimorfizminin dağılımının belirlenmesi
  1. Tez No: 604485
  2. Yazar: MİNE SOFU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnterlökin-6 (IL-6); çok işlevli, miyokin olarak da adlandırılan bir çeşit sitokindir. Bağışıklık yanıtları, kalp ve damar hastalıkları gibi durumların yanında aynı zamanda kas onarım metabolizmasına da aracılık eder ve bu nedenle atletik kapasiteye katılır. Fiziksel egzersizlere cevap olarak kas ve dolaşımdaki IL-6 seviyeleri artar. IL-6'yı kodlayan sorumlu gen, rs1800795 promotör bölgesinde fonksiyonel bir polimorfizme sahiptir. Bu çalışmada, profesyonel futbolcularda G ve C alelleri ve GG, GC ve CC genotiplerinin ilişkisini analiz etmeyi ve sporculardaki genotip dağılımını karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla 21 Türk profesyonel sporcuyu çalışmaya dahil ettik. rs1800795 polimorfizmini belirlemek için futbolculardan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılarak Real Time PZR genotipleme prosedürü uygulandı. G alel ve GG genotipi kohortumuza bakıldığında daha yaygın olarak görüldü. Çalışmamızda IL-6 geninin G/C polimorfizminin sporcularda farklılık gösterdiği, G allel ve GG genotipinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu ve CC genotipine hiç rastlanmadığı görülmüştür. Bu polimorfizmin Türk sporcularda bulunduğunu ve bu nedenle sporcuların genetik yönlerinin belirlenmesinde dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Sonuçlarımızı teyit etmek ve verilen polimorfizmin spor genetiği biliminde etkisini göstermek için daha fazla yeni çalışma yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Interleukin-6 (IL-6) is a multifunctional type of cytokine, also called myokine. It mediates muscle repair metabolism in addition to conditions such as immune responses, cardiovascular diseases, and therefore participates in athletic capacity. Muscle and circulating IL-6 levels increase in response to physical exercises. The responsible gene encoding IL-6 has a functional polymorphism in the rs1800795 promoter region. In this study, we aimed to analyze the relationship between G and C alleles and GG, GC and CC genotypes in professional football players and to compare genotype distribution in athletes. For this purpose, we included 21 Turkish professional footballers. In order to determine rs1800795 polymorphism, DNA isolation was performed from blood samples taken from football players and Real Time PCR genotyping procedure was performed. G allele and GG genotype were more common in our cohort. In our study, it was seen that G / C polymorphism of IL-6 gene was different in athletes, G allele and GG genotype were higher than others and CC genotype was not found at all. This polymorphism is found in Turkish football players and therefore should be taken into consideration in determining the genetic aspects of athletes. Further studies are needed to confirm our results and to demonstrate the effect of the given polymorphism on sports genetics.