Çeşitli akrilik monomerler ile siyanoakrilat kopolimerlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of cyanoacrylate copolymers with various acrylic monomers
- Tez No: 604508
- Danışmanlar: PROF. FERDA HACIVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yapıştırıcılar günümüzde hemen hemen her yerde hayatımızda olan günlük işlerimizin yanında endüstriyel olarak da hayatımızı kolaylaştıran kimyasallardır. Kullanılan yüzeye ve/veya ortama göre farklı yapılarda yapıştırıcılar bulunmaktadır. Etil siyanoakrilat yapıştırıcı çok geniş kullanım alanına sahip hemen hemen her yüzeye yapışabilen genel kullanıma uygun bir yapıştırıcıdır. Hızlı kürlenmesi, yüksek mukavemeti ve şeffaf olması olumlu yönleri olarak sayılırken en önemli dezavantajı ise şok darbe direncinin düşük (kırılgan) olmasıdır. Farklı siyanoakrilat monomerler kullanılarak esnek siyanoakrilat yapıştırıcılar üretilebilmektedir. Ancak bu monomerlerin yüksek maliyeti nedeniyle kullanım oranları çok azdır. Bu tezin amacı; farklı akrilik monomerler ile etil siyanoakrilat yapıştırıcının kopolimerlerinin oluşturulması sayesinde esnekliğinin arttırılmasıdır. Böylelikle siyanoakrilat yapıştırıcıların en büyük dezavantajı olan titreşimli bölgelerde kullanılamama sorununun giderilmesidir. Tezin içeriği; Etil Siyanoakrilat içerisinde %5 ve %10 oranlarında hidroksietil metakrilat, hidroksipropil metakrilat, polietilenglikol 200 dimetilakrilat ve metoksi polietilen glikol 400 metakrilat monomerleri eklenerek numuneler hazırlandı ve detaylı analizleri yapıldı. Polimerlerin yapısal, termal ve fiziksel özellikleri FTIR, HSGC-MS, TGA, DSC,NMR ve Üniversal Çekme-Basma Cihazı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Adhesives are chemicals that are almost everywhere in our lives today, making our lives easier as well as our industrial work. There are adhesives of different structures according to the surface and / or environment. Ethyl cyanoacrylate adhesive is a general-purpose adhesive that can be applied to almost any surface with a wide range of applications. Fast curing, high strength and transparency are considered to be positive aspects, while the most important disadvantage is low shock impact resistance (brittle). Flexible cyanoacrylate adhesives can be produced using different cyanoacrylate monomers, but their use is very low due to the high cost of these monomers. The aim of this thesis is; It is to increase the flexibility of ethyl cyanoacrylate adhesive by forming copolymers of ethyl cyanoacrylate with different acrylic monomers. In this way, the biggest disadvantage is the problem of not being able to use in vibrating areas. Context of the thesis; Samples were prepared by adding 5% and 10% hydroxyethyl methacrylate, hydroxypropyl methacrylate, polyethylene glycol 200 dimethyl acrylate and methoxy polyethylene glycol 400 methacrylate monomers in ethyl cyanoacrylate and detailed analyzes were performed. Structural, thermal and physical properties of polymers were realized by using FTIR, HSGC-MS, TGA, DSC, NMR and Universal Tensile-Compression Device.