Integrated design of 3500x2500 model scrap baler
3500X2500 model hurda presinin entegre tasarımı
  1. Tez No: 604539
  2. Yazar: ÇAĞATAY YELDAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hurda Balyalama makineleri, metal hurdaların geri dönüşümü için kullanılmaktadır. Balyalama preslerinde metal hurdalar hidrolik kuvvetlerin etkisi ile sıkıştırılmaktadır. Bu makinelerin üretiminde proses gereksinimleri saptanmalı ve bu gereksinimlere göre hidrolik ve mekanik olarak hesaplamalar yapılmalıdır. Bu araştırmaya konu olan hurda presinde, hazne boyutları 3500 milimetre uzunluk, 2500 milimetre genişlik ve hurda çıkış boyutları 600 milimetre kenar uzunluğu olan bir prizma şeklindedir. Bu tezin amacı, endüstriyel balya analiz modelini oluşturmak için pratik bir yöntem önermek, bu modeli kullanarak yapısal analiz yapmak ve deneysel çalışmalarla karşılaştırmaktadır. Çalışma ile balyalama makinelerinin hidrolik silindirlerinin yapısal hesaplamaları yapılır. Hidrolik silindir et kalınlıkları ve gerçekleştirilecek işlem için gerekli kuvvetler hesaplanır. Hidrolik silindirlerin belirlenmesinden sonra, sistemin çevrim süresi hesaplanır. Hidrolik pompalar ve elektrik motorları seçilir. Ayrıca, metal hurda balya makinelerinin tasarımını otomatikleştirmek için bir prosedür geliştirilir. Farklı boyutlardaki balya makineleri bu işlemle kolay ve hızlı bir şekilde tasarlanabilir. SolidWorks'te prototip bir balya presi oluşturulmuştur. Bu çalışmada, parçaların montajıyla oluşturulmuştur gövde göz önünde bulundurulur. Bu parçalar, grafik kullanıcı arayüzü kullanılarak çoklu parça olarak tasarlanır. Yöntem, Visual Basic'te geliştirilen bilgisayar programını kullanır. Her bölüm için değişebilecek boyutlar bir Excel dosyasına kaydedilir. Program değiştirilecek boyutları okur ve uygulama programlama arayüzünün (API) komutlarını kullanarak SolidWorks modelinde otomatik olarak değişiklikler yapar. Çalışma kapsamında GUI ile yapılan modeller SolidWorks ile analiz edilir. Analizler değerlendirilir. En son model iyileştirmeler uygulanarak geliştirilir.
Özet (Çeviri)
The Scrap Balers are used for the recycling of metal scraps. Metal scraps are compressed by the effect of hydraulic forces in the baling presses. In the production of these machines, process requirements should be determined, hydraulic and mechanical calculations should be made according to these requirements. In the scrap press subject to this study, chamber dimensions were determined as 3500 millimetre length 2500 millimetre width and outlet dimensions, the scrap outlet dimensions are in the form of a prism with an edge length of 600 millimetres. Our objective in this thesis is to propose a practical method for constructing the analysis model of the industrial baler. In this study, structural calculations of the hydraulic cylinders of the balers are made. The hydraulic cylinder wall thicknesses and forces required for the process are calculated. After the determination of the hydraulic cylinders, the cycle time of the system is calculated. Hydraulic pumps and electric motors are selected. In addition, a procedure for automating the design of the metal scrap balers is provided. Balers of different sizes can be designed easily and quickly with this process. A solid model of a prototype baler is created in SolidWorks. The frame is considered in this work and modelled as assembly of parts in SolidWorks. Each section is modelled as multiple body modelling using a graphical user interface (GUI). The method uses the computer program developed in Visual Basic. The dimensions that are subject to change for each section are saved in an Excel file. The program reads the dimensions to be changed and automatically makes changes to the SolidWorks model using the commands of the application programming interface (API). Within the scope of the study, models made with GUI are analysed with SolidWorks. This analysis is then evaluated and developed by applying the latest model improvements.