Bipolar radyofrekans cihazı (habıb®) yardımlı karaciğer rezeksiyonları
The feasibility of hepatic resections using a bipolar radiofrequency device (habib®)
  1. Tez No: 604572
  2. Yazar: OSMAN CİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KEMENT, PROF. DR. MUSTAFA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde Habib 4X isimli cihaz kullanılarak çeşitli nedenlerle gerçekleştirilmiş karaciğer rezeksiyonlarının erken ve geç dönem klinik sonuçlarının incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışmaya kliniğimizde Mart 2007 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Habib 4X cihazı kullanılarak karaciğer rezeksiyonu gerçekleştirilen tüm hastalar prospektif olarak eklenmişlerdir. Hasta verileri prospektif olarak oluşturulan ve bilgisayar ortamında saklanan veri tabanına kaydedilmiştir. Bu veriler hastaların; demografik özelliklerini, ASA skorlarını, eşlik eden dahili morbiditelerini, lezyonlarının sayı ve niteliklerini, operasyon öncesi biyokimyasal test sonuçlarını, gerçekleştirilen rezeksiyonlarının niteliklerini, ameliyat sürelerini, perioperatif meydana gelen komplikasyonları ve mortalitelerini, postoperatif gelişen komplikasyonlar ve mortalitelerini, hastanede kalış sürelerini, patolojik inceleme sonuçlarını ve malign hastalığı olanların uzun dönem sonuçlarını (nüks, sağkalım) içermekteydi. Çalışmamızda kullanılan Habib 4X cihazı radyofrekans dalgalarını dokuya ileten 4 adet iğne şeklinde uç ihtiva eder. RF prensiplerine göre çalışan bu cihaz, 250 watt'lık RF gücü üretebilen 500 khz (kilohertz)'lik bir jeneratöre bağlanır. Bu jeneratör çıkış enerjisini, doku direncini, ısıyı ve zamanı ölçen bir işlemci de içerir. Bulgular: Çalışmamızda toplam 71 hasta değerlendirilmiş olup bunların 38 (%53,5)'i erkekti ve yaş ortalamaları 56,8±11,9 idi. Gerçekleştirilen karaciğer rezeksiyonlarının genişliklerinin dağılımı şu şekildeydi; 7 (%12,8) hastada yalnızca metastazektomi, 12 (%21,9) hastada tek segmentektomi, 14 (%25,4) hastada iki segmentektomi, 14 (%25,4) hastada 3 veya daha fazla segmentektomi, 5 (%9,1 ) hastada sağ veya sol hepatektomi ve 3 (%5,4) hastada da genişletilmiş hemihepatektomi uygulandı(Tablo 4).Çalışmamızda karaciğer rezeksiyonlarına ek olarak 23 (%32,4) hastada senkron primer tümörlerde rezeke edildi. Çalışmamız sırasında senkron tümörleri de rezeke edilen 23 (%32,4) hasta dışlandığında geriye kalan hastalarda peroperatif ortalama kanama miktarı 358,1±299,2 ml [(ortanca:250ml), (aralık:25-1600ml)], operasyon süresi ortalama 215,5±59,9 dakika [(ortanca:200 dakika), (aralık:105-375 dakika)] olarak hesaplandı. Bu hasta gurubunda peroperatif transfüzyon gereken hasta sayısı ise 9 (%18,7) olarak gerçekleşti. Çalışmamız süresince hiçbir hastada peroperatif mortalite gelişmedi. Postoperatif erken dönem takiplerinde 21 (%29,6) hastada çeşitli komplikasyonlara bağlı morbidite gelişmiş olup bunların 8 (11,2)'i kaybedildi. 9 (%12,7) hastada ortaya çıkan safra kaçağı postoperatif en sık komplikasyondu. Hastalarda gelişmiş morbidite ve mortalitenin sebepleri tabloda ayrıntılı olarak verilmiştir. Taburcu edilebilen hastaların ortalama yatış süreleri 7,42±7,2 idi. Çalışmamızda incelenen son veri ise kolorektal kanserlerin metastazı sebebiyle rezeksiyon yapılan hastaların sağkalım sonuçlarıdır. Bu hasta grubunda henüz 60 ay takip süresi tamamlanan hasta olmaması nedeniyle 54 aylık sağkalım oranları hesaplanabilmiş olup, %46 olarak bulunmuştur. Bu grup hastada 36 aylık sağkalım oranı ise %77,6 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Kolorektal cerrahi konusunda uzmanlaşmış bir ekip tarafından Habib 4X cihazı kullanılarak gerçekleştirilen karaciğer rezeksiyonlarının erken ve geç dönem sonuçlarının bildirildiği bu çalışma, karaciğer cerrahisi konusunda uzmanlaşmamış ekiplerin de Habib 4X cihazı yardımıyla bu konuda uzmanlaşmış ekiplerin geniş serileri ile karşılaştırılabilecek düzeyde başarılı rezeksiyonlar gerçekleştirebileceklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The bipolar radiofrequency device (Habib®) has been recently introduced in order to reduce intraoperative bleeding for a safe hepatic resection as an alternative to the conventional tools. However, indications, perioperative findings, and outcome of the device for hepatic resections remain and deserve to be analyzed. The current study aims to analyze the feasibility of the bipolar radiofrequency device (Habib®) for hepatic resections. Information of the patients that underwent hepatic resection using with the Habib® device between 2007 and 2011 was abstracted. Patient, disease, and operation-related findings and perioperative data were investigated. A total of 71 cases (38 [53.5 %] males, mean age was 56.8 ± 11.9) were analyzed. Metastatic disease (n = 55; 77.5 %) was the leading indication followed by primary liver and biliary malignancies (n = 7; 9.9 %), hemangioma (n = 5; 7 %), hydatid disease (n = 3; 2.8 %), and hepatic gunshot trauma (n = 1; 1.4 %). Metastasectomy was the most commonly performed procedure (n = 31; 56.3 %), but in 24 (77.4 %) cases, it was performed in addition to extended resections. Other procedures in the study patients include segmentectomy in 17, bisegmentectomy in 19, trisegmentectomy in 17, right or left hepatectomy in 8, and extended right/left hepatectomy in 3. The mean (±SD) operation time was 241.7 ± 78.2 min. The median amount of bleeding was 300 cc (range 25–2500), and 23 (32.4 %) cases required perioperative transfusion. The median hospitalization period was 5 days (range 1–47). Lengthened drainage (n = 9, 12.7 %) and intraabdominal abscess (n = 8, 11.23 %) were the most common problems. Hepatic resections using the Habib® device seem to be feasible in cases with primary and metastatic hepatic lesions and benign liver masses and even those with hepatic trauma. It may lessen the amount of intraoperative hemorrhage, although lengthened drainage and intraabdominal abscess were the major postoperative problems in these cases.