Ege denizi kıyılarında yabancı bryozoan türlerinin araştırılması
Investigation of alien bryozoan species along the Aegean sea
  1. Tez No: 604605
  2. Yazar: İLKİN BAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada kapsamında, İzmir Körfezi ve civarında seçilen 7 istasyondan (İzmir- Pasaport, İzmir-Levent Marina, Seferihisar-Sığacık Limanı, Çeşme- Dalyan Marina, Urla-İskele, Karaburun-Balıkçı Barınağı, Mordoğan-Balıkçı Barınağı) Ağustos ve Kasım 2015 tarihlerinde Bryozoan örnekleri toplanmıştır. Toplanan örneklerin tür tayini yapılarak istasyonlardaki yabancı Bryozoan türleri belirlenmiş, bu türlerin çevresel değişkenlerle olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında istasyonlarda 12 familyaya ve 3 ordoya ait 19 bryozoan türü tespit edilmiştir. Yaz ve güz döneminde en düşük tür sayısı Pasaport'ta (S1), en yüksek tür sayısı ise Sığacık'da (S7) belirlenmiştir. Soyer Frekans İndeks'ine göre, tüm örnekleme noktalarında yaz döneminde Bugula neritina, güz döneminde ise Schizoporella errata devamlı kategorisinde yer alan bir türdür. Çalışmada belirlenen 19 Bryozoa türünden 3 tanesi yabancı (Amathia verticillata, Celleporaraia brunnea ve Celleporaria aperta), 2 tanesi kriptojenik (B. neritina ve Microporella ciliata) tür olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda C. aperta Türkiye faunası için yeni kayıt olarak verilmiştir. İstasyonlarda belirlenen fiziko-kimyasal değişkenlerle her iki dönemde de devamlı kategorisinde yer alan yabancı (A. verticillata, C. brunnea) ve kriptojenik (B. neritina) türler arasındaki ilişkiler lojistik regresyon analizi kullanılarak belirlenmiştir. B. neritina ile sıcaklık; A verticillata ile amonyum azotu, orto fosfat ve toplam fosfat fosforu; C.
Özet (Çeviri)
In this study, Bryozoa specimens were collected from 7 stations located along the Aegean Sea (İzmir-Passport, İzmir-Levent Marina, Çeşme-Dalyan Marina, fishing port in Seferihisar-Sığacık Limanı, Urla-İskele, Karaburun and Mordoğan Fishing Port) in August and November 2015. The aim of this study was to identify all bryozoan species found at the stations and to find out the relationships between environmental variables and non native species. Within the framework of this study, 19 bryozoan species belonging to 12 families and 3 order were identified at sampling stations. In summer and autumn periods, the lowest number of species was determined in Pasaport (S1) and the highest number of species was found in Sığacık (S7). According to the Soyer's Frequency Index, Bugula neritina and Schizoporella errata were considered as constant in summer and autumn periods respectively. Among 19 bryozoan species identified, 3 alien (Amathia verticillata, Celleporaraia brunnea and Celleporaria aperta) and 2 cryptogenic (B. neritina and Microporella ciliata) species were found. Additionally, the alien species C. aperta is being newly recorded along the coast of Turkey. The relationships between physico-chemical variables, and alien (A. verticillata, C. brunnea) and cryptogenic (B. neritina,) species which were in constant category in both sampling periods were investigated using the logistic regression analysis. The results showed that there are significant relationships between temperature and B. neritina; amonium, ortho phosphate, total phosphate concentrations and A. verticillata; and dissolved oxygen and C.