Bazı 3-sübstitüehetarilaminoftalitlerin sentezi, yapısal özelliklerinin spektroskopik, deneysel x-ışını kırınımı ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Synthesis of some 3-substitutedphthalides and examination of structural properties by spectroscopic, experimental x-ray diffraction and theoretical methods
- Tez No: 604619
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, önemli biyolojik aktiviteye sahip olmaları beklenen, bazı 3-hetarilaminoftalit türevleri tek kademeli bir reaksiyonla sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin spektroskopik özellikleri FT-IR, 1H-NMR, UV-VIS teknikleri ve X-ışınları kırınımı yöntemi ile incelendi. Teorik hesaplamalar, X-ışınları verileri kullanılarak Gaussian09 paket programının Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) temel alınarak yapıldı. Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi B3LYP/6311G(d,p) temel bazı ile geometri optimizasyonu (bağ uzunlukları ve bağ açıları), yük yoğunluğu, dipol moment, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP), en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri ve kimyasal reaktivite parametreleri (elektronegatiflik, kimyasal sertlik ve yumuşaklık, vb.) belirlendi. Ayrıca, 13C-NMR kimyasal kayma değerleri, titreşim frekansları ve enerji geçişleri hesaplatıldı. Spektroskopik ve X-ışınları kırınımı ile elde edilen deneysel sonuçlar, teorik hesaplamalarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Some 3-hetarylaminophthalide derivatives which are intended to have significant biological activities were synthesized by a single-step reaction. The spectroscopic properties of the synthesized compounds were determined by FT-IR, 1H-NMR, UV-VIS techniques and X-ray diffraction method. The theoretical calculations were made based on the density functional theory of the Gaussian program using X-ray data. Geometry optimization (bond lengths and bond angles), charge density, molecular electrostatic potential (MEP), the highest occupied molecular orbital (HOMO) energies, the lowest unocccupied molecular orbital (LUMO) energies and chemical reactivity parameters ( electronegativitiy, chemical hardness and softness etc.) were determined by Density Functional Theory (DFT/B3LYP/6311G(d,p)). 13C-NMR chemical shift values, vibration frequencies and energy transitions were also calculated. The experimental results obtained by spectroscopy and X-ray diffraction were compared with the results obtained by the theoretical calculations.