Ara toplu taşıma aracı olarak dolmuşun seyahat süresinin yapay sinir ağları ile tahmini: Ortahisar (Trabzon) örneği
Estimation of travel time of dolmus as a paratransit vehicle with artificial neural networks: The case of Ortahisar (Trabzon)
- Tez No: 866099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Çalışmanın amacı; kentsel toplu taşımada önemli bir rolü olan, toplam yolculuğun önemli bir bölümünü taşıyan, karmaşık, düzensiz, anlaşılması zor bir yapıya sahip dolmuşun seyahat süresini, arazi kullanım kararları da dikkate alınarak, yapay sinir ağları yöntemiyle tahmin etmektir. Karmaşık bir yapıda olan dolmuş sistemlerinin seyahat süresinin tahmininde girdiler arası işlevsel ilişkileri ortaya koyması bakımdan yapay sinir ağları kullanılmasına karar verilmiştir. Dolmuş duraklarının işletme düzeni, kalkış sıklığı, izledikleri güzergâhlar da dikkate alınarak kentin doğu, batı ve güney yönüne ilerleyen üç farklı dolmuş durağı örnek olarak seçilmiştir. Çalışmada dolmuşun seyahat süresi tahmin etmek için yapay sinir ağları modellerinde farklı sayıda girdi değişkenleri denenmiş, arazi kullanım ile ilgili girdilerin yalın halde kullanılması yâda diğer girdiler ile birlikte kullanılması durumunda tahmin modelinin başarısı irdelenmiştir. Arazi kullanım ile ilgili girdilerin yalın halde kullanılması durumunda başarılı bir tahmin sonucu gerçekleşmese de arazi kullanım ile birlikte“Tıkanıklık”ve“Ortalama hız ”girdi değişkenleri kullanıldığında model en iyi tahminini gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to estimate the travel time of the dolmuş, which has an important role in public transport, has a complex, irregular and difficult to understand structure, by taking into account land use decisions, using artificial neural networks method. It was decided to use artificial neural networks to identify the functional relationships between inputs in the travel time estimation of dolmuş systems, which have a complex structure. Three different dolmuş stops on the east, west and south directions of the city were selected as a sample, taking into account the operating order, trip frequency and the routes. In the study, different numbers of input variables were tested in artificial neural network models to estimate the travel time. The success of the estimation model was analysed when the inputs related to land use were used alone or in combination with other inputs. Although the estimation was not successful when the inputs related to land use were used alone, the model performed the best estimation when the input variables“congestion”and“average speed”were used together with land use.