Cardinal üzüm çeşidinde aynı vejetasyon dönemi içerisinde çift ana ürün alma olanaklarının araştırılması
Investigation on the possibilites of obtaining main double cropping during the same vegetation period in different Cardinal grape varieties
- Tez No: 604675
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER DARDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çanakkale ili koşullarında yürütülen bu araştırmada, ticari değeri olan ve erken dönemde olgunlaşan Cardinal üzüm çeşidinde aynı vejetasyon dönemi içerisinde çift ana ürün alma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla 2017 ve 2018 yıllarında, kontrol (NÜ) omcaları Nisan başında (5 Nisan–2 Nisan) budanırken, ilk ana ürün (İLAÜ) ile ikinci ana ürünün (İKAÜ) elde edileceği omcalara 15 gün erken tarihte (20 Mart–24 Mart) kış budaması (2–3 göz) uygulanmıştır. İlk ana ürün (İLAÜ) uygulamasında erken kış budaması, yazlık sürgünlerin üst yatırma telleri üzerine uzun olarak yatırılıp uç alma yapılmadan bağlanması, %25 oranında salkım seyreltmesi ve yazlık sürgünlerde salkım seviyesi üzerindeki koltukların alınmadan bırakılması gibi erkencilik uygulamaları yapılarak, hasat tarihi kontrole (NÜ) kıyasla yaklaşık 15 gün kadar öne çekilmiştir. Bu omcalarda (İLAÜ), sırasıyla 1. yıl 2 Ağustos ve 2. yıl 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen hasatların ardından, mevcut omcalar aynı tarih itibariyle yeniden kısa olarak budanarak ikinci ana ürünün (İKAÜ) elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu omcalarda Ağustos ayı ortasında uyanma, Eylül ayı başından sonra tam çiçeklenme, Eylül ayı sonu tane tutumu ve Ekim ayı sonunda ben düşme gerçekleşmiştir. 1. ve 2. yıllarda sırasıyla 29 Kasım ve 14 Kasım tarihlerinde ikinci ana ürünün hasadı yapılmıştır. İncelenen birçok parametre bazında en yüksek değerler ilk ana ürün (İLAÜ) ve kontrol (NÜ) uygulamalarında saptanmış, ikinci ana ürün (İKAÜ) uygulamasından ise daha düşük değerler elde edilmiştir. Sonuç olarak; ikinci ana ürün (İKAÜ) uygulaması ile geç bir tarihte de olsa ürün olgunlaşması sağlanarak, özellikle ilk yıl 0,50 kg'ın üzerinde bir ikinci ana ürün elde edilebilmiş, ancak uygulamanın iki yıl üst üste yapılmasının uygun olmayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out under Canakkale environment conditions aim to investigate the possibilities of obtaining main double crops in the same vegetation period in Cardinal grape variety having commercial as well as the value of early maturity. For this purpose, control (CC) vinestocks were pruned at the begining of April (5 April-2 April), while vinestocks had the first main crop (FMC) and second main crop (SMC) were pruned as winter pruning (2–3 buds) 15 days earlier (20 March-24 March) in 2017 and 2018. The early harvesting applications such as early winter pruning, tying summer shoots without topping on the upper tying cords, cluster thinning at the rate of 25% and leaving axillary shoots above the cluster level in summer shoots were carried out in the first main crop application (FMC). By these applications, harvesting has been done approximately 15 days earlier than that of the control application (CC). Harvesting of these vinestocks (FMC) has been carried out on 2nd August in the first year and 31st July in the second year. Subsequently, it is aimed to obtain the second main crop (SMC) by short pruning again in harvested vinestocks as of the same date. Second main crop has been harvested in 14th November and 29th November of the 1st and 2nd cropping years, respectively. Bud break in the mid of August, full blooming after the beginning of September, berry attitude at the end September and veraison at the end of October have been observed in these vinestocks. The highest values were determined in the first main crop (FMC) and control (CC) applications. During the examination of various parameters, the lower values have been obtained from the second main crop (SMC) application. In case of the results of the second main crop application, crop maturity has been ensured even at late dates. Particularly in the first year, the second main crop was obtained over 0,50 kg. So, it has been concluded that the application would not be for two consecutive years.