Muz lifi takviyeli kompozit malzemenin üretimi ve termal analizi
Production and thermal analysis of banana fiber reinforced composite
  1. Tez No: 604690
  2. Yazar: NEVZAT ŞİFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL AŞÇIOĞLU TEMİZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; doğal malzeme kullanımının öneminin çok daha iyi anlaşıldığı ülkemizde ve dünyada tarım yoluyla en fazla üretilen ürünlerden mısır nişastası matrisli ve muz lifi takviyeli bir kompozitin üretimi ele alınmaktadır. Üretilen bu kompozitin mekanik, termal ve akustik özellikleri belirlenmiştir. Mısır nişastasından elde edilen termoplastik nişasta düşük mekanik özellikler gösterirken; muz lifi takviyesi sayesinde daha iyi mekanik özellikler gösteren bir kompozitin üretimi sağlanmıştır. %50 takviye oranındaki kompozitle, çekme mukavemeti değeri 3.7 MPa'dan 15.98 MPa'a yükseltilmiş ve bu durum %430'luk bir mukavemet artışı sağlamıştır. Termoplastik nişasta %30 gliserin ve %20 su muhtevası ile üretildiğinde ısı iletim katsayısı ölçümleri sonucu 0,72 W/m.K'lık bir değer elde etmiştir. %30 takviye oranında ısı iletim katsayısı 0,531 W/m.K iken oran %80'e çıkarıldığında değer 0,188 W/m.K'a gerilemektedir. %80 takviye oranlı kompozitin ısı iletim katsayısı, saf termoplastik nişastanın ısı iletim katsayısının %26.1'i mertebesine düşmektedir. Deneysel ölçüm metodunun yanında nümerik ve analitik metotlar ile de ısı iletim katsayısı ölçülüp karşılaştırma yapılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına göre deneysel ölçüme en yakın değerlerin sırasıyla; Paralel model, Ansys APDL, Geometrik model, Maxwell modeli ve Seri model olduğu gösterilmiştir. Üretilen kompozitlerin ses yutum performans kriteri NRC değerine göre en yüksek değer %80 takviye oranındaki kompozitte görülmüş ve değer %10.5 olarak ölçülmüştür. Doğada çözünme testi sonuçlarına göre ise TPS dört hafta gibi bir sürede tamamen çözünürken muz lifi içeren kompozitler dört haftada %30 mertebesinde çözünmektedir. Bu kompozit gerek ısı iletimi değeri gerekse mikroorganizmalara duyarlılığından ötürü izolasyon malzemesi kriterlerini sağlayamazken sadece hava almayacak ortamlarda kullanılarak ısı ve ses yalıtımına katkı sağlayabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of the use of natural materials is emphasized. Therefore a composite material containing corn starch and banana fiber which are the most produced agricultural products all around the world is analyzed. The mechanical, thermal and acoustic properties of this composite are determined. While the thermoplastic starch shows low mechanical properties through banana fiber reinforcement, it is possible to produce composite with better mechanical properties. A composite with 50% reinforcement increases the tensile strength value from 3.7 MPa to 15.98 MPa, resulting in an increase of 430%. When thermoplastic starch is produced with 30% glycerin and 20% water content, it obtains 0.72 W/m.K as a result of heat conduction coefficient measurements. While the thermal conductivity coefficient is 0.531 W/m.K at 30% reinforcement ratio, it decreases to 0.188 W/m.K value when the ratio is increased to 80%. The thermal conductivity coefficient of the composite with 80% reinforcement ratio decreases to 26.1% of the thermal conductivity coefficient of pure thermoplastic starch. In addition to experimental measurement method, thermal conductivity coefficient is measured and compared with numerical and analytical methods. According to the results of the comparison, the values closest to the experimental measurement are as follows; Parallel model, Ansys APDL, Geometric model, Maxwell model and Serial model. In regard to the sound absorption performance criterion NRC value of the composites, the highest value is 10.5% in the composite with 80% reinforcement ratio. According to the results of the degradation rate test, TPS is completely dissolved in a period of 4 weeks, while 30% of the composites containing banana fiber dissolve in 4 weeks. This composite has the potential to contribute to heat and sound insulation by being used only in air-tight environments, while it cannot meet the insulation material criteria due to its thermal conductivity coefficient value and sensitivity to microorganisms.