Bolvadin, Çay ve Sultandağı'nda (Afyonkarahisar)yetişen doğal bitkilerin halk tarafındangeleneksel kullanımı
The traditional use of natural plants grown by the puplicin Bolvadin, Çay and Sultandağı (Afyonkarahisar)
- Tez No: 604689
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARGIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Tıbbi Biyoloji, Botany, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin İç Batı Ege Bölgesi'nde bulunan Afyonkarahisar iline bağlı Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçelerindeki doğal olan bitkilerin yerel halk tarafından kullanımı üzerinedir. Çalışma için 15 köy, 5 belde ve 3 ilçe merkezinden 49 kişi ile görüşülmüştür. Araştırmamız sonucunda 41 familyaya ait 95 bitki türünün çeşitli kullanımları tespit edilmiştir. Bu tespit edilen bitkilerden 67'i insan sağlığı için, 48'i gıda olarak, 3'ü hayvan hastalıkları için 10'u hayvan yemi olarak, 6'sı baharat olarak ve 17 'si farklı maksatlar için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is the use of natural plants grown by the puplic in Afyonkarahisar: Bolvadin, Çay and Sultandağı, which are located in Inner-Western Aegean region of Turkey. For the study we interviewed with 49 people from 15 villages, 5 towns and 3 district centers. In our study we identified 95 plant species belonging to 41 plant families. The usages of the identified species included 67 human health, 48 food, 3 animal disease, 10 animal fodder, 6 spice and 17 different purposes.