Muz lifi takviyeli poliolefinlerin mekanik termal ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical thermal and morphological properties of banana fiber reinforced polyolefins
- Tez No: 675967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KISMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polimerler günlük yaşantımızda önemli bir yer tutmaktadır. Zaman içerisinde polimer bilimi alanında sağlanan gelişmelerle birlikte, ileri teknolojiye yönelik, nitelikli, üstün özelliklere sahip malzemeler geliştirilmiştir. Bu gelişmeler polimer matrisli kompozitlerin yaygın olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Ergime sıcaklıklarının diğer malzeme gruplarına göre düşük olması polimer malzemelerinin işlene bilirliği açısından önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Birçok üretim tekniği kullanılarak polimer ve polimer matrisli kompozitler üretilmekte olup, sıklıkla ısı ve basınç yardımıyla yeni malzeme üretimin teknikleri tercih edilmektedir. Bu yöntemler içerisinde“ısı ile şekillendirme yöntemi”geniş bir uygulama alanına sahiptir. Otomotiv, elektrik, elektronik, sağlık ve özellikle ambalaj sektöründe çok sık kullanılan bir üretim metodudur. Bu çalışmada, önemli bir polimer çeşiti olan termoplastiklerin en yaygın kullanımına sahip poliolefinler grubunun iki üyesi polietilen ve polipropilen matris malzeme olarak kullanılmıştır. Bu matris malzemelere ağırlıkça farklı oranlarda organik muz lifi takviye edilerek standart çekme numuneleri üretilmiş ve üretilen bu numunelerin mekanik, termal ve morfolojik özellikleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Polymers have an important place in our daily life. With the developments in the field of polymer science over time, high quality materials with superior properties have been developed for advanced technology. These developments have allowed the widespread use of polymer matrix composites. The fact that the melting temperatures are lower than other material groups provides important conveniences in terms of the machinability of polmer materials. Polymer and polymer matrix composites are producing using many production techniques and new material production techniques are often preferred with the help of heat and pressure. Among these methods,“heat forming method”has a wide application area. It is a production method that is frequently used in the automotive, electrical electronics, health and packaging sectors. In this study,two members of the polyolefins group, which has the most common use of thermoplastics, an important polymer type, were used as matrix materials, polyethylene and polypropylene. Standard tensile samples were produced by reinforcing these matrix materials with organic banana fiber in different weight ratios and the mechanical, thermal and morphological properties of these samples were investigated.