Çukurova bölgesinde iki farklı zeytinlik alanı topraklarında organik madde dönüşümü ile bazı nematod ve bakteri dağılımlarının ilişkisi
Relationship between organic matter turnover and some nematode and bacteria distributions in two different olive grove soils in Cukurova region
- Tez No: 528837
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çukurova Üniversitesi Kampüsü'nde Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi'nin (Uzaymer) doğusunda doğal olarak ve Ziraat Fakültesi Çiftliği Zeytin Gen Bahçesi'nde (ZGB) Olea europaea L. (Zeytin) ağaçlarından iki farklı derinlikte (0-10 cm ve 10-20 cm) alınan toprakların bazı özellikleri ile yaprak ve ölüörtü karbon ve azot içerikleri mevsimsel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Some soil chemical and biological properties of Olea europaea L. (Olive) trees and their carbon and nitrogen contents of leaves and litters grown naturally in east of Space Science and Solar Energy Research and Application Center (Spacecen) and in Olive Gene Garden (OGG) in Cukurova University Campus were determined seasonally at two different soil depth (0-10 cm and 10-20 cm).