Apilarnil'in farklı dozlarının tavşan spermasının dondurulmasıüzerine etkisi
The effect of different doses of apilarnil on freezing rabbit semen
- Tez No: 855952
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Apilarnil'in farklı dozlarda in vitro olarak spermaya katılmasının spermanın kriyoprezervasyonu üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 6 adet erişkin erkek Yeni Zelanda tavşanından alınan spermalar, Tris + yumurta sarısı sulandırıldı. Sulandırılmış spermaya Apilarnil'in farklı dozları (%0,5 %1, %1,5 ve % 2'lik dozlar) ilave edilerek sıvı azot buharında donduruldu. Apilarnil'in %0,5 ve %1'lik dozlarının total ve progresif motiliteyi, %1'lik dozunun orta hızlı motiliteyi ve %0,5 dozunun hızlı motiliteyi pozitif yönde, %2'lik Apilarnil dozunun motilite parametrelerini negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of adding Apilarnil to semen at different doses in vitro on the cryopreservation of semen. In the study, semen taken from 6 adult male New Zealand rabbits was diluted with Tris + egg yolk. Different doses of Apilarnil (0,5%, 1%, 1,5% and 2% doses) were added to the diluted semen and frozen in liquid nitrogen vapor. In this study, It was determined that 0,5% and 1% doses of Apilarnil positively affected total and progressive motility, 1% dose positively affected medium fast motility and 0,5% dose affected rapid motility, while 2% Apilarnil dose negatively affected motility parameters.