Halka açık şirketlerin kâr yönetimi eğilimleri ve kurumsal yönetimin etkisi
The profit management approach of publicly traded companies and Corporate governance
- Tez No: 604761
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BOZCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küresel dünyada, finansal raporların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Ancak küresel yapıya sahip tanınırlığı yüksek şirketlerin iflasları ve özellikle Enron vakasının tetiklediği düşünülen finansal kriz, finansal tablolara olan güveni azaltmıştır. Yöneticiler kendi çıkarları doğrultusunda kâr üzerinde oynama yapabilmektedirler. Bu nedenle tüm dünyada finansal sahteciliğe karşı önlem almak için çeşitli yaptırımlar geliştirilmiştir. Bu bağlamda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yaptırımların en önemlisi SPK'nın Kurumsal Yönetim İlkeleridir. Bu ilkelere uyan şirketlerin finansal raporlarına güvenin artacağı beklentisinden yola çıkarak, bu çalışmada kurumsal yönetimin kâr yönetimi üzerindeki etkisinin analizlerle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada, BİST'in çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren 150 şirketin 2008-2018 yılı verileri kullanılmıştır. Kâr yönetimi göstergesi olan İhtiyari tahakkukların belirlenmesi için Jones Modeli, Modifiye Edilmiş Jones Modeli, Kothari Modeli ve Larcker Richardson Modelleri ayrı ayrı test edilip en uygun model seçilmiştir. En uygun model (Larcker Richardson Modeli) belirlendikten sonra panel veri analizi yöntemi uygulanmıştır. Larcker Richardson modeliyle ulaşılan sonuçların kurumsal yönetim mekanizmaları ile arasındaki ilişki çok değişkenli regresyon analizi ile test edilmiştir. Kurumsal yönetim mekanizmaları; yönetim kurulu üye sayısı, yönetim kurulu bağımsız olmayan üye sayısı, halka açıklık oranı, yönetim kurulunda icracı olmayan üye sayısı, denetim komitesinin varlığı, işletmenin dört büyük denetçi firmasından biri ile denetlenmesi ve riskin erken saptanması komitesi üye sayısı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the global world, financial reports are ever more important. The financial crisis that was fueled by the Enron Case, reduced confidence in financial statements. The managers of the firm can manipulate earnings to pursue their own interests. Therefore, various sanctions have been developed to prevent financial misrepresentation and manipulation all over the world. In this context, such sanctions are adopted in Turkey and all over the world. The most important of these is the SPK (the Capital Market Board of Turkey) Corporate Governance Principles. Based on the expectation that companies adhering to these principles will increase their confidence in financial reports, an interesting research question is whether adoption of corporate governance principles affect earnings management. To answer this question, in this study, data for the period 2008-2018 for 150 companies operating in various sectors of the Istanbul Stock Exchange have is collected and tested with panel data analysis using 4 different discretionary accrual models. After collecting a number of variables to proxy for the corporate governance environment of each of the companies inclueded in sample, their bearing on corporate earnings management is tested using multivariate linear regression analysis. Results show that, board size, number of independent board members, free float rate, number of executive board members, existence of an audit committee, being audited by the Big4 and the existence of an early risk detection committee have an effect on corporate earnings management practices.