The relationship between cost management and the financial performance of telecom companies; The case study of Turkey, Egypt and Saudi Arabia
Telekom şirketlerinin maliyet yönetimi ile finansal performansı arasındaki ilişki; Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan.
- Tez No: 754811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ALİ KÜÇÜKÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan'daki halka açık telekomünikasyon şirketlerinin maliyet yönetimi ile finansal performansı arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca beş yıllık bir süre boyunca şirketlerin finansal eğilimlerine ve maliyet yönetiminin finansal performanslarına etkilerine odaklanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, likidite analizi sonuçlarına göre Türk Telekom ve Mısır Telekomünikasyon şirketlerinin maliyet yönetiminin daha zayıf görünümde olduğunu ortaya koymuştur. Bu arada Suudi Arabistan telekomünikasyon şirketi (STC) diğer iki firmadan daha iyi maliyet yönetimine sahipti. Ayrıca, Türk Telekom ve Suudi Arabistan Telekomünikasyon şirketi (STC) mali performans analizi, iyi performans gösterdiklerini ve mali performans analizlerine göre (brüt marj, net kar marjı, faaliyet kâr marjı ve aktif kârlılığı) böyle devam etmelerinin beklendiğini ortaya koymustur. Ancak, Mısır Telekomünikasyon şirketinin finansal performans sonuçları, sonuçların çoğu ortalamanın altında olduğu anlaşılmıştır. Diğer yandan, şirketlerin regresyon analizi sonuçlarına göre, maliyet yönetiminin tüm şirketlerin finansal performansları üzerinde %78'den fazla etkisi olduğu için, maliyet yönetiminin tüm şirketlerin finansal performanslarına önemli bir katkısı bulunmaktadır. Tüm değerler (p-değeri) 0,000'de izin verilen bir aralıkta olduğundan, bu bize maliyet yönetimi ile finansal performans arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Böylece, hipotez kabul edilmekte ve araştırmacı, maliyet yönetiminin tüm şirketlerin finansal performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğu sonucuna varmaktadır. Çalışma, güçlü maliyet minimizasyonu yoluyla Mısır Telekomünikasyon Şirketi ve Türk Telekom Şirketi için zayıf görünen maliyet yönetimi tekniklerinin iyileştirilmesini, alacakların hızlı bir şekilde ödenmesini sağlayarak borçları kontrol altında tutmayı ve şirketin nakitini artıracak satışları artırarak şirket cirosunu iyileştirmeyi önermektedir. Son olarak, çalışma, Suudi Arabistan'ın stc şirketinin, şirketteki karlarını artırmak için ,birim maliyete dikkat etmesi ve standart maliyet bilgilerine bağlı kalması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to analyze the relationship between cost management and the financial performance of publicly-traded telecommunication companies in Turkey, Egypt, and Saudi Arabia. It also focused on the financial trends of the companies and the effects of cost management on their financial performance for a period of five years. The results of the study revealed that the cost management of Türk Telekom and Telecom Egypt was very poor based on their results of liquidity analysis and COGS/Sales ratio. Meanwhile, Saudi Arabia Telecom Company (STC) had better cost management than the other two firms. Furthermore, the financial performance analysis of Türk Telekom and Saudi Arabia Telecom Company (STC) revealed that they are performing well and are expected to continue doing so according to their financial performance analysis (gross margin, net profit margin, operating profit margin, and return on assets). However, the financial performance results of Telecom Egypt Company were not good as most of the results were below the average. Meanwhile, according to the results of regression analysis of the companies, cost management has a significant contribution to the financial performances of all the companies, as cost management has more than 78% effect on all the company's financial performances, as all the companies' p-value was in a permissible range at 0.000, which shows us that there is a significant relationship between cost management and financial performance. So, the hypothesis is accepted, and the researcher inferred that the contest had a significant effect on the financial performance of all the companies. The study recommends the improvement of the cost management techniques which seemed very poor for Telecom Egypt and Türk Telekom companies through robust cost minimization, keeping liabilities under control through paying off creditors quickly, and improving the inventory turnover through increasing sales which will increase the company's cash on hand. Lastly, the study suggests that the Saudi Arabia Telecom Company (STC) should be mindful of the cost unit and adhere to standard costing information since it is a tool for increasing profits in the company.