A case study: Indonesian students' speaking anxiety in learning English as a foreign language
Bir vaka çalışması: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Endonezyalı öğrencilerin konuşma kaygıları
  1. Tez No: 604780
  2. Yazar: MUSLIADI BIN USMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğrenen öğrencilerin konuşma kaygılarının oluşmasında etkili olan faktörleri öğrenci bakış açısından araştırmak ve İngilizce öğretmenlerinin öğrenci dil öğrenme kaygı düzeylerinin nasıl azaltılabileceği konusundaki önerilerini bulmaktı. Bu araştırmaya 94 3.sınıf öğrencisi ve aynı okulda görev yapan 5 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın verileri Horwitz ve Cope (1986) tarafından geliştirilen yabancı dil sınıfı kaygı ölçeği (FLCAS) ve yapılandırılmış mülakat ile toplanmıştır. Bulgular katılımcı öğrencilerin yarısının yabancı dil konuşma kaygısı çektiği göstermiş ve bu kaygıların oluşmasında etkili olan faktörlerin konuşma kaygısı, yanlış değerlendirilme kaygısı, test kaygısı ve sınıf uygulamalarından oluştuğunu göstermiştir. Katılımcı öğretmenlerin bu kaygıların azaltılmasına ilişkin görüşleri aşağıda belirtilen şekilde sıralanmaktadır: konuşma ve kelime hazinesi geliştirme aktivitelerinin daha çok kullanılması; öğrenci öz güvenini geliştirmeye ve endişe seviyelerinin düşürülmesine yönelik etkili bir sınıf atmosferi yaratmak; akran desteğini sağlamak için grup aktivitelerinin kullanımı; görsel ve eğlenceli dil materyallerinin kullanımı ve öğretmenlerin dil öğrenme sürecine katkıda bulunabilmesi için yönlendirici rolünü üstlenmesi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the factors contributing to the students' speaking anxiety in learning a foreign language and to find out English language teachers' suggestions to reduce the students' anxiety in learning a foreign language. The participants of this research were a total of 94 third-year students and 5 English language teachers teaching in the same school. The data collection instruments used in this study were Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), which was developed by Horwitz & Cope (1986) and a structured interview. The findings of this study indicated that almost half of the participants experience communication anxiety, fear of negative evaluation, test anxiety and English class anxiety. The participant teachers' suggestions to reduce the students' speaking anxiety included frequent involvement in language practice and vocabulary building activities; building the students' confidence in speaking by creating a low-anxiety classroom atmosphere; using group work activities so as to reduce student mistakes through peer support; correcting the student mistakes indirectly in front of their peers; using media and entertaining language teaching materials to engage the students speaking practice and the teachers taking the role of a facilitator in language classrooms so as to support the students in their language learning process.