Küresel kriz ekseninde IKBY ve Katar krizlerinin Türk lojistik sektörü üzerindeki etkileri: Rekabet analizi ve fırsat lojistiği
The effects of KRG and Qatar crisis on The Turkish logistics sector in the global crisis axis: Competitive analysis and opportunity logistics
  1. Tez No: 604795
  2. Yazar: SERHAT KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Lojistik sektörü dünya çapında neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir sektördür. Bu bakımdan, birçok devlet kendi lojistik filosunu kurmayı amaç edinmiş ve bu bağlamda çalışmalar yapmıştır. Asya ve Avrupa arasında transit geçiş için önemli bir yerde bulunan Türkiye, bunu zaman içinde avantaja çevirmeyi başarmıştır. 1990'lı yıllarda taşımacılık konusunda somut adımlar atan Türkiye, 2000'li yıllarda çok daha ciddi adımlar atarak dış ticaret ve dış pazarlara açılmaya başlamıştır. Yabancı sermayeli şirketler tarafından Türkiye pazarı cazip kabul edilmiş ve yabancı şirketler de Türkiye'de ticaret ve lojistik faaliyetleri yürütmeye başlamışlardır. Büyük bir ilerleme kaydeden Türkiye, yaşanan ekonomik buhranlar ve bölgesel çekişmelerden, dış ticaret bağlamında olumsuz etkilenmektedir. Çalışmanın amacı Küresel kriz ekseninde IKBY ve Katar krizlerinin Türk Lojistik sektörü üzerindeki etkileri, Rekabet analizi ve literatür için yeni bir kaynak olacak Fırsat Lojistiği bağlamında incelenmiştir. Sunulan çözüm önerileri ve Fırsat Lojistiği çerçevesinde Türk lojistik sektörünün gelecekte çok daha iyi ve çok daha başarılı bir konuma yükselmesi amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde genel anlamda krizler, ekonomik ve siyasal krizler ele alınmış, lojistik kavramı ve detaylarına yönelik açıklamalar yapılmıştır. İkici bölümde küresel mali kriz ve lojistik ilişkisi ele alınmış, bu bağlamda Katar ve IKBY krizlerinin gelişimine değinilerek bu iki ülkenin Türkiye ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, Türk lojistik sektöründe rekabet gücü ve vizyonu ele alınmıştır. Rekabet analizi, rekabet gücünü etkileyen faktörler bu bölümde detaylı şekilde incelenmiş, rekabet vizyonu ile lojistik arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türk lojistik sektörünün güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatlar ve tehditler de bu bölümde sıralanarak, Fırsat Lojistiği kavramının açıklamasına yer verilmiştir. Fırsat Lojistiğinin tanımlaması, detayları ve ülkeler için kullanılabilirliği bu bağlamda tartışılmış, ardından Katar ve IKBY – Türkiye arasındaki ilişkilerde Fırsat Lojistiğinin etkisi ve kullanımı üzerinde durularak genel hatları ile bir değerlendirme yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The logistics sector is almost as old as the history of humanity throughout the world.In this respect, many states have aimed to establish their own fleet of logistics and haveworked in this context. Located in an important place for transit between Asia and Europe, Turkey has managed to turn this into advantage over time. In the 1990's Turkey took concrete steps in transportation. By taking much more serious steps in the 2000's, Turkey opened up in foreign trade and foreign markets. Foreign capital companies, have been considered Turkey's market as an attractive market and they started trade and logistic activities. Turkey has made a great progress, but the economic depression and regional conflict affected the foreign trade negatively. The aim of this study is to reveal the effects of KRG and Qatar crises on Turkish Logistics sector in the global crisis axis. This has been examined in the context of Opportunity Logistics as a new resource for competition analysis and literature. Within the framework of the proposed solutions and Opportunity Logistics, it is aimed to increase the Turkish logistics sector to a much better and more successful position in the future. In the first part of the thesis generally crises, economic and political crises are discussed also logistic concept and details are explained. In the second part, the relationship between global financial crisis and logistics is discussed and the development of Qatar and KRG crises are mentioned and evaluated in the context of both countries relationship with Turkey. Finally, the competitiveness in the Turkish logistics sector and the vision of the sector is discussed. Competition analysis and the factors affecting competitiveness are examined in detail and the connection between competition vision and logistics is tried to be established in this section. In addition, the strengths and weaknesses also, opportunities and threats of the Turkish logistics sector are listed and explained in the context of Opportunity Logistics in this section. The definition, details and the availability of Opportunity Logistics for countries are discussed. Also it focuses on, the effect and usage of Opportunity Logistics and the relationship of it between Qatar and KRG – Turkey, and it has been evaluated in general terms.