Rijit bağlı yapıların üç boyutlu analizi
Space frame analysis of stiffness constructions
  1. Tez No: 6048
  2. Yazar: İSMAİL DÜLGERBAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
RİJİT BA?LI YAPILARIN ÜÇ BOYUTLU ANALİZİ, (Yüksek Lisans Tezi) İsmail DÜLGERBAKİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Matris metodlarm bilgisayar programlaması için uygun olması ne deniyle, analiz matris deplasman metoduna göre yapılmıştır, önce bü tün sistemi oluşturan elemanlar için rij itlik matrisi kurulmuştur. Her eleman için birer alt matris şeklinde kurulmuş olan eleman rij it lik matrislerinin sıralanmasıyla bütün sistem için sistem rij itlik matrisi bulunmuştur. Doğrultman kosinüsleri ve bunun yardımıyla da her eleman için deplasman dönüşüm matrisi oluşturulmuştur. Sonra bu matrisler alt alta getirilerek bütün sistem için deplasman dönüşüm matrisi kurulmuştur. Deplasman dönüşüm matrisi, sistem rij itlik mat risinin transpozesi ve sistem rij itlik matrisi ile çarpılarak üçlü çarpım dönüşüm matrisi bulunmuştur. Dış yükler ve üçlü çarpım dönü şüm matrisinden düğüm noktaları yer değiştirmeleri ayrıca sistem ri- j itlik matrisi ve dönüşüm matrisinden çubuk uç kuvvetleri hesaplan mıştır. Bu çalışmada basit bağlı düzlem, rijit bağlı düzlem, basit bağlı uzay sistemler verildikten sonra rijit bağlı uzay sistemler üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. Bilgisayar hafızasında az yer kaplayan, çok kısa sürede kesin sonuç veren matris deplasman me todu kullanılmıştır. Rijit bağlı uzay sistemler matris deplasman me toduna göre formüle edilmiş, Gaus eliminasyon yöntemiyle çözülmüş tür. Rijit bağlı uzay sistemlerin çözümü ile ilgili program algo ritması verilmiş, Fortran IV dilinde kodlanan programla sayısal uy gulamalar yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SPACE FRAME ANALYSIS OF STIFFNESS CONSTRUCTIONS ll (M.Sc. Thesis) İsmail DÜLGERBAKİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT The solution of space frame analysis of stiffness constructions has been done according to the matrix displacement method since it can easily be applied to computer. First, a rigid matrix is set for the elements that constitute the whole system. System stifness mat rix is set by putting the submatrixes for each member into order. Displacement transformation matrix is set for each member by means of direction cosine. Then the matrixes are fitted to the others and so system transformation matrix is set for all the system. Displace ment transformation matrix, the transpose of the system stiffness matrix and system stiffness matrix are multiplied, hence we find the triple multiplication matrix. Displacement of joints from out- loads and triple multiplication matrix; point forces of rod from system stiffness matrix and transformation matrix are found. In this study, after giving the simple articulated plane, stiffness articulated plane and simple articulated space systems; articulated stiffness space systems are emphasized. Matrix displacement method that has smaller space in the memory of computer, that gives accurate results in a very short period of time has been used. Stiffness articulated space systems heve been formulated according to the matrix displacement method and solved with Gaus elimination method. The program algorithm related with the solution of stiffness articulated space systems and numeric samples in a Fortran IV prog ram are given. Ill