Çok katlı yapıların üç boyutlu dinamik analizi
Three-dimensional dynamics analysis for multi-storey structures
- Tez No: 77132
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOK KATLI YAPILARIN ÜÇ BOYUTLU DİNAMİK ANALİZİ GULTEKIN AKTAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. A. Kamil TANRIKULU Yıl : 1998 Sayfa :171 Jüri : Doç. Dr. A. Kamil TANRIKULU : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Yrd Doç. Dr İ. Hakkı ÇAĞATAY Genel olarak yapıların kütle ve rijitlik merkezlerinin koordinatları yapı yüksekliği ile değişmektedir. Bununla birlikte belli bir kat için kütle ve rijitlik merkezi çakışmamaktadır. Depreme maruz kalan bu yapılarda kütle ve rijitlik merkezlerinin koordinatları arasındaki farka bağlı olarak burulma momenti oluşmaktadır. Bu çalışmada yapıların dinamik“zaman artım”(time history) analizi, burulma etkisi de dikkate alınarak incelenmiş ve rijit diyafram modeli kullanılarak çok katlı perdeli bir yapının üç boyutlu analizini yapan genel amaçlı bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Program literatürde mevcut SAP90 gibi yapı analiz programları ile değişik yönlerden karşılaştırılmış ve bu programlara göre bazı avantajlarının bulunduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Üç Boyutlu Dinamik Analiz, Spektrum Analizi, Zaman Artım Analizi, Rijit Diyafram Modeli, Mod Süperpozisyon Tekniği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS THREE-DIMENSIONAL DYNAMIC ANALYSIS FOR MULTI-STOREY STRUCTURES GULTEKIN AKTAŞ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Kamil TANRIKULU Year : 1998 Pages :171 Jury : Assoc. Prof. Dr. A. Kamil TANRIKULU : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Assist. Prof. Dr. İ. Hakkı ÇA?ATAY In general, the locations of mass and shear centers of buildings alter along their height. Moreover, the mass and shear centers at floor levels do not coincide in general. This situation causes the buildings to undergo torsional deformations during the earthquakes. In this study three dimensional dynamic“time history”analysis, the earthquake and static behaviors of shear buildings are studied by taking into account torsional effects and a general computer program is prepared for this purpose by employing rigid diaphragm modeling. The computer program is compared with other existent stuructural analysis softwares, such as SAP90, and it is brought about that the new program has some advantages over the others. Key Words : Three-Dimensional Dynamic Analysis, Spectrum Analysis, Time History Analysis, Rigid Diaphragm Modelling, Mode Superposition Technique