Post-İslamcılık bağlamında Müslüman Kardeşler'in dönüşümü ve Mısır'ın başarısız devrimine etkileri
The transformation of Muslim Brotherhood in the context of post-Islamism and its effects on the failure of The Arab spring revolution in Egypt
  1. Tez No: 604810
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hasan el Benna tarafından kurulan Müslüman Kardeşler örgütü, Mısır siyasi tarihi açısından kilometre taşlarından birisidir. Dini bir örgüt vasfını taşımakla birlikte zaman içerisinde siyasal bir çehreye bürünen Müslüman Kardeşler'in Arap Baharı öncesi, sırası ve sonrasında Mısır siyaseti açısından taşıdığı önem artmıştır. Buna mukabil olarak örgüt iç yapısından kaynaklanan çekişmeler ve ideolojik dönüşüm hususunda yaşanan sıkıntılar, Müslüman Kardeşler'in Mısır devrimindeki rolünü tartışmalı hale getirmiştir. Çalışmada bu noktadan hareketle, İslamcılık, siyasal İslam ve post-İslamcılık kavramsal tartışması çerçevesinde Müslüman Kardeşler'in Mısır devrimi öncesi ve süresince geçirdiği dönüşüm ve üstlendiği rol irdelenecek ve örgütün post-İslamcı dönüşüm hususunda yaşadığı karmaşık sürecin Mısır devriminin başarısızlığına etkileri açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The formation of the Muslim Brotherhood, which was founded by Hassan al-Banna in 1928, may be counted as one of the major milestones in Egypt's political history. Alongside having the characteristics of a religious organization, in course of time, Muslim Brotherhood developed also a political dimension and this has increased its importance in Egypt's political life both before, during and after the Arab Spring. However, conflicts and problems caused by the internal structure and ideological transformation of the organization have made the role of the Muslim Brotherhood in Egypt's revolution more and more questionable. In this context, this thesis examines the transformation of the Muslim Brotherhood both before and during the Arab Spring and tries to explain the effects of Muslim Brotherhood's post-Islamist transformation on the failure of Egypt's revolution.