Post-islamcılık bağlamında Türkiye'de feminist söylemin İslami görünümleri
Iislamic appearances of feminist discourse in Turkey in the context of post Islamism
  1. Tez No: 919622
  2. Yazar: MELEK AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İslamcılıktan post-İslamcılığa geçiş sürecinin, farklı Müslüman kadın grupları arasındaki feminist söylemlerin ifade edilmesi, algılanması ve müzakere edilmesindeki rolünü ve bu dönüşümün kadınların kimlikleri ve kamusal alan tecrübeleri üzerindeki siyasi, sosyo-kültürel ve fenomenolojik etkilerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Türkiye'deki İslamcılıktan post-İslamcılığa geçiş, yerel ve küresel dinamiklerin etkisiyle şekillenen çok boyutlu bir dönüşüm sürecini işaret etmektedir. Post-İslamcı düşünce, dini öğretilerle toplumsal cinsiyet eşitliğini tartışmaya açarken, geleneksel İslamcılığın kadına dair daha katı yorumlarını eleştiren bir platform sunmuştur. Müslüman kadınların toplumsal cinsiyet rollerini müzakere etmeleri, dini öğretiler ve toplumsal normlarla çatışan dinamik bir süreç olarak ortaya çıkmıştır. Post-İslamcılığın etkisiyle, Müslüman kadınlar, dini normları yeniden yorumlayarak hem bireysel hem de toplumsal düzeyde eşitlikçi bir yaklaşım geliştirmektedir. Çalışma, post-İslamcılığın ideolojik, sosyo-kültürel ve siyasal dönüşümlerinin, feminist düşüncenin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin Müslüman kadın grupları arasında nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı kapsamında fenomenolojik yöntem kullanılmıştır. Araştırmada, 21 kişiyle derinlemesine mülakat yapılarak araştırma verileri toplanmıştır. Araştırmada, elde edilen verilerin analizi için fenomenolojik veri analizi ve tümevarımsal tematik analiz kullanılmıştır. Araştırma verileri, sekiz ana tema üzerinden ele alınmıştır: İdeolojik, sosyo-politik ve sosyo-kültürel değişimler, feminist söylemlerle ilişkiler, toplumsal cinsiyet deneyimleri, dini ve kültürel kimlik müzakereleri, sosyo-kültürel zorluklar, kadın hakları, aktivizm ve aile içindeki toplumsal roller. Sonuç olarak araştırma, bu dönüşümün, Müslüman kadınların kimlik oluşturma süreçlerini, toplumsal ve aile içindeki rolleri yeniden tanımlamalarını ve feminist söylemlerle kurdukları ilişkileri, post-İslamcı bağlamda feminist aktivizmin, toplumsal cinsiyet adaletini ilerletme potansiyelini nasıl dönüştürdüğünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the transition from Islamism to post-Islamism in Turkey in the articulation, perception and negotiation of feminist discourses among different Muslim women's groups and how this transformation has affected the political, socio-cultural and phenomenological implications for women's identities and experiences of public space. The transition from Islamism to post-Islamism in Turkey marks a multidimensional transformation process shaped by local and global dynamics. Post-Islamist thought has provided a platform for discussing gender equality through religious teachings, while criticizing traditional Islamism's more rigid interpretations of women. Muslim women's negotiation of gender roles has emerged as a dynamic process that conflicts with religious teachings and social norms. Under the influence of post-Islamism, Muslim women are reinterpreting religious norms and developing an egalitarian approach at both individual and societal levels. The study reveals how the ideological, socio-cultural and political transformations of post-Islamism, feminist thought and gender equality are shaped among Muslim women's groups. In the study, phenomenological methods were used within the scope of qualitative research approach. In the study, research data were collected through in-depth interviews with 21 people. Phenomenological data analysis and inductive thematic analysis were used to analyze the data. The research data were analyzed through eight main themes: Ideological, socio-political and socio-cultural changes, relations with feminist discourses, gender experiences, religious and cultural identity negotiations, socio-cultural challenges, women's rights, activism and social roles within the family. In conclusion, the research highlights how this transformation has transformed Muslim women's identity formation processes, their redefinition of social and familial roles, their engagement with feminist discourses, and the potential of feminist activism in the post-Islamic context to advance gender justice.