Korkuteli ilçesi ve köyleri folkloru (Derleme, inceleme)
Korkuteli̇ district and villages folklore research, review
  1. Tez No: 604809
  2. Yazar: FETHİYE ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KARADAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Folklor, toplumların kendine özgü yaratmalarını inceleyen bilim dalıdır. Kendisine hayatın dönüm noktalarıyla ilgili gelenek ve görenekleri, töreyi, halk anlatmalarını, kalıplaşmış söz ve ifadeleri, giyim- kuşam-süslenmeyi, halk tiyatrosunu, halk müziğini, halk oyunlarını, halk sanatlarını, halk mutfağını ve inanmalar gibi pek çok kültür ve medeniyet unsurunu inceleme konusu edinir. Bu unsurlar arasında gerek kültürel açıdan taşıyıp aktardıkları hususiyetler gerekse de dil bilimi açısından Korkuteli ilçesi ve köyleri yukarıda anılan folklor ürünlerini yaşayan ve dolayısıyla da sonraki nesillere aktarabilen ilçelerimizdendir. Bu bağlamda çalışmamız kapsamında Antalya'nın Korkuteli ilçesi ve köylerine düzenlenecek olan alan araştırması gezileri sayesinde teknolojinin tüm olumsuz baskılarına rağmen hâlâ varlığını koruyan bu ürünler derlenip, sınıflandırılacak ve katalog şeklinde gerek halk bilimi sahasının gerekse de yakın disiplinlerin bilgisine sunulacaktır. Bu çalışmada Antalya'nın Korkuteli ilçesi ve köy yerleşim yerlerine alan araştırması gezileri düzenlenip yapılacak derlemeler ışığında öncelikle halk bilimi ve edebiyatı ile yakın diğer disiplinler sosyoloji, antropoloji, halk bilimi gibi bilim dalları için laboratuvar malzemesi niteliğinde ürünler derlemek, bu ürünleri sınıflandırıp inceledikten sonra kataloglaştırmak amaçlanmaktadır. Bu amacın gerekçesi ise teknolojinin yoğun baskısına rağmen Korkuteli yöresi geleneğinin hâlâ yaşamaya devam ettiği ve bu folklorik ürünlerin gerek toplumun gerekse de bireylerin hafızasında günden güne unutulmaya başlaması ve bu yüzden de bir an evvel bilimsel disiplin içerisinde kayıt altına alınıp sınıflandırılarak kataloglaştırılması zorunluluğudur.
Özet (Çeviri)
Folklore is a branch of science that examines the unique creations of societies. The subject of culture and civilizations about the turning points of life, traditions, folk narratives, stereotypes and expressions, clothing and dressing, folk theater, folk music, folk dances, folk arts, folk cuisine and beliefs such as many cultural and civilization elements to examine the subject Learn travelers. Among these elements, in terms of the characteristics they carry from the cultural point of view, and in terms of linguistics, Korkuteli is one of the districts that live in the villages and villages of the above-mentioned folklore products and thus transfer them to the next generations. In this context, in the scope of our study, the field research tours to be held in the district of Korkuteli and its villages in Antalya will be compiled and classified in the form of catalogs, both in the field of folklore and close disciplines, despite the negative pressures of the technology. In this study, in the light of the compilations that will be carried out and researches to be made in the districts of Korkuteli and village settlements of Antalya, it is aimed primarily to compile products such as folklore and literature and other disciplines such as sociology, anthropology and folklore. . The reason for this aim is that despite the intense pressure of the technology, the tradition of Korkuteli region still continues to exist and these folkloric products start to be forgotten in the memory of both society and individuals and therefore must be recorded and cataloged by cataloging in scientific discipline as soon as possible.