Filistin'de bölünmüşlüğün İsrail ile çözümsüzlüğe etkisi
The effect of division in Palestine on the deadlock with Israel
- Tez No: 604818
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Filistin'de bölünmüşlük kavramı ile kastedilen Filistin toplumunun ve siyasetinin temelde El Fetih ve Hamas olarak iki farklı örgüt tarafından temsil edildiği yapıdır. Bu bölünmüşlük coğrafi, sosyolojik, ekonomik ve siyasi olarak ayrışmayı ifade eder. Filistin toplumu İsrail işgali ile birbirinden koparılmış ve parçalara ayrılmıştır. Coğrafi bölünme sosyolojik ve ekonomik farklılıklara yol açmıştır. Filistin'deki bu bölünme silahlı iç çatışmaya dahi dönüşmüştür. Filistin'deki bölünmüşlüğün ortaya çıkardığı güçsüzlük İsrail ile müzakerelerde zaafiyete yol açmıştır. Bu durum İsrail'e karşı askeri, diplomatik ve siyasi mücadeleyi zayıflatmıştır. Asimetrik güç mücadelelerinde çatışmanın sona erdirilmesi ve müzakerelere geçişte uygun zaman özellikle güçlü taraf için katlanılmaz maliyet düşüncesinin ortaya çıkması ile sağlanabilir. Güç dengesi ile katlanılmaz maliyet oluştuğunda taraflar çatışmayı sürdürmek yerine müzakereye geçmek isteyebilirler. Ancak İsrail'de bu düşüncenin oluşabilmesi için kendi içerisinde birlik olan güçlü bir Filistin gereklidir. Bu sorunda üçüncü tarafların ya da arabulucuların işlevi ise yetersiz ya da taraflıdır. Asimetrik gücü dengelemek adına bir başka seçenek olan İslam dünyası ise birlikten uzak bir görüntü sergilemektedir. İsrail-Filistin sorununa ilişkin çözüm arayışları ile Filistin içi barışın ve birliğin sağlanması birbirinden bağımsız değildir. Filistin ancak birlik halinde olursa İsrail ile güç farkını kapatma noktasında yol alabilir.
Özet (Çeviri)
What is meant with the concept of division in Palestine is the structure that is presented by two different organizations which are El-Fatah and Hamas. This split represents geographical, sociologic, economic and political separation. The Palestine society is disintegrated and split into parts with Israel occupation. The geographical separation caused sociologic and economic differences. This separation in Palestine turns into even an internal armed conflict. The weakness caused by the separation in Palestine paves the way to vulnerability in the negotiations with Israel. This situation weakens the military, diplomatic and political struggle against Israel. To end the conflict in asymmetrical power struggles, and to have the ripeness time in the transition to the negotiations can be achieved with hurting stalemate idea especially to the powerful party. In the presence of the balance of power and the intolerable cost idea, the parties may want to negotiate rather than keep the conflict. However for Israel to think about that, there must be a united and powerful Palestine. The third parties are also inefficient or biased in this conflict. Another option for balancing the asymmetrical power is Islamic world, yet they do not seem to be united at all. The search for solution to the Israel-Palestine problem and to restore the peace and unity in Palestine are not independent from one another. If only Palestine keeps its unity and stays together, then it can advance in closing the power gap with Israel.